Ovo je koliko je vitež brži od kralja u šahu

Neobične Činjenice o Šahu: Kralj ili Kraljica?

Šah, kao kraljevska igra koju poznajemo danas, ima svoje neobične karakteristike još od svog formaliziranja u srednjovjekovnoj Europi. Iako su figure nazvane prema pozicijama na kraljevskom dvoru, najmoćnija figura – i najvrednija – nije kralj, već kraljica. Zanimljivo, vitez iždžepan su jednake vrijednosti, slično kao u britanskom Domu lordova. Ruk je, s druge strane, simbol teških oklopnih jedinica drevnih kultura koje su izumile igru, a njegova vrijednost daleko nadmašuje obe. Kralj, pak, više je nalik Princezi Peč – važan je, da, ali samo zato što njegov gubitak znači kraj igre. Osim te uloge, on je prilično beskoristan: slab, ograničen i spor.

Kraljeva Uloga: Slabost ili Misterija?

Situacija za njegovu visost nije najbolja, no bar je imao auru misterije koja ga je obavijala – sve do sad. U preprintu koji još nije prošao recenziju, Christian Táfula Santos, doktorand na Odjelu za matematiku Univerziteta u Montrealu, odredio je koliko je kralj zapravo nemoćan mjereći njegovu brzinu u odnosu na viteza. Rezultat: kralj je jedva nešto brži od polovice viteževih brzina. Naime, omjer je 24 prema 13: ako vitezu treba 13 poteza da dođe do određenog polja na šahovskoj ploči, kralju će trebati oko 24 poteza da stigne na isto to polje.

Što Znači Ovaj Omjer?

Na prvi pogled, brzina kralja možda nije onakva kakvu ste očekivali, no razlozi su jasni. Vitez može preskočiti tri polja dok kralj čisti samo jedno, ali vitez se mora kretati prema propisanom uzorku – kralj može ići u bilo kojem smjeru. Ova sloboda kretanja korisna je na nekim dijagonalnim putanjama, gdje kralj može ubrzati do otprilike dvije trećine viteževe brzine – i dalje spor, ali dovoljno da se prosjek podiže izravno iz polovice.

Super-Vitezi: Razbijač Mita

Sve ovo postaje još zanimljivije kada se u obzir uzmu takozvani “super-vitezi”. “Prijelaz s tradicionalnog viteza na super-viteza temelji se na matematičkoj generalizaciji”, objasnio je Táfula Santos. “Proširio sam koncept kako bih vidio što bi se dogodilo kada bi vitez mogao kretati a polja u jednom smjeru i b polja u drugom, umjesto u uobičajenom uzorku.” Rezultat, kao što se može očekivati, je viši omjer između brzina viteza i kralja, ali stvari su složenije od toga.

Budućnost Istraživanja i Primjena

Relativne brzine se povećavaju na vrlo predvidljiv način, slijedeći formulaciju ovisno o a i b. Odaberite prava a i b, i stvari postaju još ljepše. “Zamislite ‘Fiboviteza'”, kaže Táfula Santos – vitez za kojeg su a i b uzastopni Fibonacci brojevi. Na taj način, svaka uzastopna brzina viteza povezuje se sa svojom prethodnicom “zlatnim omjerom”, što odražava ponašanje Fibonaccijevog niza.

Dok relativne brzine šahovskih figura mogu izgledati kao nišna tema, ovaj spoj s Fibonaccijevim nizom otkriva koliko je istraživanje zapravo široko. “Moj istraživački projekt širi se izvan šahovske ploče”, kaže Táfula Santos. “Povezuje različite grane matematike, uključujući teoriju brojeva, geometriju i kombinatoriku”, objasnio je, “otvarajući mogućnosti studija drugih objekata i pokreta u prostorima s više od dvije dimenzije.” Njegov rad dostupan je na ArXiv-u i također je objavljen u časopisu The Fibonacci Quarterly.

Zaključak: Šah i Matematika

Šah nije samo igra strategije, već i duboka matematička struktura koja povezuje razne aspekte matematike. Kralj, iako možda izgleda nemoćno na ploči, otkriva fascinantne dimenzije kroz istraživanja kao što su ona Christian Táfula Santosa. Ova istraživanja podstiču znatiželju i pružaju nove uvide u način na koji matematičke formule mogu oblikovati naše razumijevanje i percipiranje klasičnih igara.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ovaj purpurni dijamantni mikrovalni laser mogao bi biti ključ za otkrivanje budućih signala iz dubokog svemira.

Next Post

Sezonski afektivni poremećaj: Evo što trebate znati

Related Posts