Ove čudne ljepljive kuglice neprestano se izbacuju na plaže SAD-a

Salpi: Tajanstvene Gelatinaste Stvorenja na Plažama Istočne Obale SAD-a

Dok šetate po plažama Istočne obale Sjedinjenih Američkih Država, mogli biste primijetiti jelly-like mjehuriće koji plutaju na obali. Iako izgledaju poput meduza, zapravo su to salpi, koji harmonično dolaze na obalu ljeti, bez ikakve opasnosti za kupače. Mnogi ih nazivaju “jaja meduza”, ali salpi zapravo nemaju veze s meduzama. Njihov jedini zajednički obilježaj s meduzama je da su oboje gelatinasti i da plove oceanom.

Što su salpi?

Prema riječima Larryja Madina, izvršnog potpredsjednika i direktora istraživanja u Woods Hole Oceanographic Institution, salpi su tunikati i posjeduju oblik kičmene kolone, dok su meduze bez tog karakteristika. Iako su manji salpi česti prizor na plažama, zapravo postoji oko 50 vrsta salpa širom svijeta, a mogu narasti do 30 centimetara (1 stopa) u dužinu.

Neobičan način razmnožavanja

Razmnožavanje salpa je posebno zanimljivo. Mogu razmnožavati aseksualno, što znači da jedan salp može stvoriti povezane lance hermafroditnih klonova. Ovi lanci ponekad dostižu dužinu od 15 metara (50 stopa) i formiraju se u različitim obrascima, poput kotača ili dvostruke spirale. Kada se ovi lanci razdvoje, pojedini salpi postaju ženke koje proizvode jedno jaje, a koja se oplodi muškarcima iz prethodnih generacija kako bi stvorilo embrij. Dok embrij raste unutar, majka salp razvija testise kako bi oplodila jajne stanice iz drugih generacija sve dok se njeno mladunče ne rodi, a ciklus se ponavlja.

Kako salpi doprinose ekosustavu

Jedinstveni sustav kloniranja i razmnožavanja salpa vrlo je brz, a rezultantni genetski materijali pomažu održanju zdrave populacije. Salpi neumorno jedu alge kako bi nastavili proces kloniranja. Te specifične alge koriste ugljikov dioksid za rast. Kada salpi jedu alge, oni također “uzimaju” i svoj dio tog ukusnog plina. Ispuštanjem velikih izmetnih kuglica koje toniraju na dno oceana, salpi učinkovito uklanjaju ugljik iz ugljikovog ciklusa.

Utjecaj na klimatske promjene

Pojasnio je Paul Bologna, direktor programa morske biologije i obalnih znanosti na Montclair State University, kako je “to jedan od načina za pokušaj ravnoteže razine CO2 u atmosferi.” Dakle, ovi mali, gelatinasti mjehurići mogu biti iznimno korisni u borbi protiv klimatskih promjena.

Zaključak

Salpi možda izgledaju poput meduza, ali oni su fascinantna bića koja igraju značajnu ulogu u našim oceanima i ekosustavu. Na svoj neobičan način, oni doprinose održavanju ravnoteže ugljika i potpori životu u moru. Sljedeći put kada ugledate ove čudnovate mjehuriće na plaži, znajte da su oni mnogo više od običnog morskog plastičnog otpada – oni su važni za zdravlje našeg planeta!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Prvi poznati samotnjaci crna rupa otkrivena kako luta oko Mlijecnog puta

Next Post

Moja upotreba Kontrole kamere na iPhoneu 16 Pro Max je pomalo čudna, ali neobično korisna

Related Posts