Ovako izgleda Antarktika gola ispod savog leda

Antarktika: Tajne skrivenog svijeta ispod leda

Antarktika, kontinent pokriven ledom, skriva nevjerojatne tajne ispod svog hladnog plašta. S oko 98 posto površine prekrivenog ledom, većina kopnene mase ovog kontinenta ostaje nevidljiva. Međutim, zahvaljujući naprednim slikovnim tehnologijama, imamo priliku zaviriti u svijet ispod leda i razumjeti kako bi Antarktika izgledala bez svog ledenog pokrivača.

Revolucija u kartiranju: Bedmap2

Godine 2013. stvoren je Bedmap2, kartografski projekt koji je koristi ogroman skup podataka o površinskoj nadmorskoj visini, debljini leda i topografiji podloge. Ovi podaci prikupljeni su putem satelita, zrakoplova i terenskih istraživanja koje su proveli NASA i Britanska antarktička istraživačka služba. Rezultati su zapanjujući. Karte otkrivaju da je neka područja ispod antarktičkog ledenog pokrova zaista surov i planinski svijet, prepun brdskih lanaca, klanaca i oštrih terena.

Jedan od fascinantnih otkrića je da se dio podloge ispod Byrd Glacier-a u Victoria Landu nalazi 2,870 metara ispod razine mora, što ga čini najnižom točkom na bilo kojoj kontinentnoj ploči Zemlje. Peter Fretwell iz Britanske antarktičke istraživačke službe rekao je da “Bedmap prikazuje, s neviđenim detaljima, podlogu ispod ledenih pokrova Antarktike. Prije smo imali regionalni pregled topografije, ali ova nova mapa, s puno višom rezolucijom, pokazuje samu krajolicu; kompleksni krajolik planina, brda i valovitih ravnica, s dubokim klancima i jarugama”.

Uloga radar tehnologije

Jedan od ključnih alata korištenih za prikupljanje ovih podataka je radar za penetraciju leda, poznat kao Multichannel Coherent Radar Depth Sounder. Ovaj instrument može odrediti debljinu leda i podglacijalnu topografiju. Razumijevanje tog skrivenog svijeta ispod leda ključno je za procjenu raspodjele leda i njegovog topljenja uslijed porasta razine mora i temperature zraka povezanih s klimatskim promjenama. “Ledenjaci rastu zbog snijega, a identično medu izlivenom na tanjur, šire se i tanje zbog svoje vlastite težine”, objasnila je Sophie Nowicki, znanstvenica za ledene pokrove u Goddardovom svemirskom centru NASA. “Oblik podloge najvažnija je nepoznanica i utječe na to kako led može teći,” dodala je.

Utjecaj na razinu mora

Podaci iz Bedmap2 otkrivaju da Antarktika skriva 27 milijuna kubnih kilometara (6.4 milijuna kubnih milja) smrznute vode. Ako bi se sav taj led istopio, razina mora bi porasla za otprilike 58 metara (190 stopa). Iako se ne predviđa da će se cijeli antarktički ledeni pokrov potpuno otopiti prema trenutnim klimatskim predviđanjima, jasno je da se led topi šokantnom brzinom. Najnovije procjene sugeriraju da razina mora raste za 4 milimetra (0.16 inča) godišnje kao rezultat topljenja leda u Antarktici i Grenlandu. Ovo je gotovo točno “najgori scenarij” koji je predstavljen od strane Međuvladinog panela za klimatske promjene UN-a (IPCC).

Budućnost istraživanja: Bedmap3

Kako bi bolje razumjeli debljinu leda i svijet ispod Antarktike, znanstvenici sada rade na sljedećoj generaciji karte, Bedmap3. Ova mapa obećava još detaljnije informacije o skrivenim krajobrazima ispod ledenog plašta, što će dodatno obogatiti naše razumijevanje ovog raznolika kontinenta i njegovih promjena u doba klimatskih promjena.

Zaključak

Antarktika nije samo smrznuti krajolik; ona skriva kompleksne i dinamične krajolike koji su ključni za razumijevanje našeg planeta. Kroz tehnologije poput Bedmap2 i budućeg Bedmap3, otkrivamo nevjerojatne tajne i suočavamo se s izazovima koje donosi klimatska promjena. Ove informacije ne samo da osvetljavaju budućnost Antarktike, već i vrijednost naših napora u očuvanju ovog jedinstvenog dijela svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Prvi snimak majke plavog kita koja doji svoje mladunce tijekom putovanja od 5,000 kilometara

Next Post

Svjetski jedini hladnokrvni sisavac živio je na otoku i stario kao krokodil

Related Posts