Ova prekrasna “biljka” zarobljena u jantaru ispostavila se kao rep dinosaura

Otkrivanje dinosaurusa u jantaru: Neočekivana čarolija paleontologije

Paleontolozi su imali mnoštvo nevjerojatnih otkrića tijekom godina, ali jedan je slučaj posebno zapanjujući. Ne samo da je jantarnim kamenjem zarobljena biljka rijetka, već je još rjeđe pronaći ostatke dinosaura. Kada je Lida Xing 2015. godine otkrila naizgled “cvijet” u jantaru na tržištu u Mjanmaru, nije ni slutila kakve će iznenađenje uslijediti.

Neobično otkriće u jantaru

Hunk jantara, stari 99 milijuna godina, prvotno se smatrao da sadrži biljni materijal. No, nešto se činilo sumnjivim, što je potaknulo Xinga da predloži kupovinu ovom uzorku Dexu Institutu za paleontologiju. Prilikom detaljnog pregleda, ispostavilo se da u jantaru nije sačuvana biljka, već pernata repna kost mladog teropoda. Ovaj rep pripada grupi dinosaurusa koja je bliža pticama nego mesožderskim dinosaurima, uključujući i poznate vrste poput Velociraptora i Tyrannosaurusa.

Putovanje do otkrića

Nakon što je Xing istražio porijeklo jantara, otkrio je da dolazi iz Kachin države u Myanmaru, što je dovelo do dodatnog istraživanja. U studiji iz 2016. godine, Xing i suradnici koristili su CT skeniranje i mikroskopska promatranja kako bi zavirili unutar jantara i analizirali sačuvani uzorak. “Novi materijal čuva rep od osam kralježaka mladog dinosaura, okruženih perjem koje je sačuvano u 3D formatu i s mikroskopskim detaljima,” izjavio je Ryan McKellar, koautor studije.

Detalji koji otkrivaju prošlost

Istraživanje je pokazalo da su perja bila kestena smeđa s pale ili bijele donje strane. Nedostatak razvijenog središnjeg vratila ukazuje na to da su barbs i barbules modernih perja evoluirali prije samog vratila. Zanimljivo je da analiza repa također otkriva tragove željeza, što može sugerirati da je dino možda bio uhvaćen u smolu dok je bio živ.

Profesor Mike Benton s oduševljenjem je komentirao: “Nevjerojatno je vidjeti sve detalje repa dinosaura – kosti, meso, kožu i perje.” Ova fascinantna otkrića pružaju jedinstveni uvid u svijet dinosaura i njihovih izvanrednih karakteristika.

Iznenađenja u paleontološkim istraživanjima

Ovo nije jedini slučaj zablude u paleontologiji. U 2020. godini, izvijestili su da su pronašli lubanju “dinosaura” veličine kolibrića, koja se kasnije ispostavila kao nova vrsta guštera. Slični slučajevi potvrdili su da je važno uvijek provjeriti više puta.

Zaključak: Važnost dvostrukih provjera

Ova nevjerojatna otkrića podcrtavaju značaj pažljive analize i stalnog istraživanja u znanosti. “Ako nas je nešto naučilo o tim paleontološkim pogreškama, to je da uvijek vrijedi još jednom pogledati”, ističe se. Uzbudljiva putovanja kroz vrijeme uz pomoć jantara pružaju nam vrijedne informacije o našoj prošlosti i donose nova saznanja o fascinantnom svijetu dinosaura.

Ne zaboravite, ponekad najneočekivanija otkrića dolaze iz onih naizgled običnih predmeta. S pravim oku i znatiželjom, svatko od nas može postati otkrivač prošlih svjetova.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Da li bi se ozlijedio da si pao s nebodera na Mjesecu?

Next Post

Željet ćete isprobati Meta-in nevjerojatni novi AI generator videa

Related Posts