Izvanredno Čudo Prirode: Najveća Jednoćelijska Alga
Kada pomislite na “stanice”, obično pomislite na nešto mikroskopsko, no evolucija je ponekad sklona iznenađenjima. Teško je povjerovati, ali ova zelena alga, Caulerpa taxifolia, zapravo je organizam sastavljen od jedne jedine stanice – najveće na našem planetu. Poznata i kao “ubilačka alga”, ovo perasto zeleno lišće porijeklom je iz toplih tropskih voda, poput onih uz obalu Kariba, Gvinejskog zaljeva i sjevernog Indijskog oceana.
Njena živopisna boja privukla je vlasnike akvarija koji su je željeli koristiti kao dekoraciju. Međutim, tu su počeli problemi. Ova alga sada se smatra invazivnom vrstom, nakon što je otporan i brzorastući soj poznat kao “akvarijska alga” slučajno pušten u Sredozemno more blizu Monaka 1980-ih.
Invazivna Priroda Caulerpa taxifolia
Izloženost ultraljubičastom svjetlu i kemijskim stresorima dovela je do genetskih promjena koje su omogućile brzo širenje ove alge. Od tada je C. taxifolia proširila svoj opseg širom morskog dna, uzrokujući ogromnu štetu autohtonim morskim životinjama. Ova alga natječe se s drugim algama i morskim travama za hranu i svjetlost, dok mnoge autohtone ribe nisu u stanju sigurno je konzumirati.
- Prva pojava C. taxifolia u južnoj Kaliforniji registrirana je 2000. godine.
- Trebalo je šest godina napornih aktivnosti vlasti kako bi se eradikovala s tog područja.
Kako Jedna Stanica Raste Veliko
Osim sposobnosti brzog rasta i otpornosti na hladnije vode, akvarijski soj C. taxifolia može postići impresivne veličine. Primarni listovi ponekad dosegnu 60-80 centimetara (24-31 inč) duboko. Ipak, ostaje organizam koji se sastoji od jedne jedine stanice. Kako je to moguće? Sve je to rezultat elegantne organizacije. C. taxifolia, zajedno s drugim sličnim siphonous algama, primjer je koenocitnog organizma.
Koenociti sadrže višestruke jezgre unutar svoje jedine stanice jer nuklearna dioba može nastati bez stvaranja novog staničnog zida. Kao što su autori studije iz 2015. godine objasnili, C. taxifolia zaobilazi nedostatak podijeljenih unutarnjih odjeljaka segregirajući grupe jezgri u odjeljke unutar svog tijela. Otkrili su da su genetski transkripti povezani s različitim staničnim funkcijama lokalizirani u specifičnim područjima unutar te golemosti što nazivaju “pseudo-organi”.
Drugi Fascinantni Primjer Koenocitnog Organizma
Ubijaljska alga nije jedini neobičan stanovnik podvodnog svijeta koji koristi ovu organizaciju. Razmislite o intrigantnoj Ventricaria ventricosa, poznatoj kao mjehurićasta alga, morsko grožđe ili mornarska očna jabučica. Poput C. taxifolia, V. ventricosa je koenocitna. Svaka od tih zabranjenih boba perli je jedna jedina stanica koju možete držati u ruci (iako ne preporučujemo uznemiravanje prirode), ali s mnogo jezgra unutar.
Postižući promjere do 9 centimetara (3.5 inča), ne može se potpuno natjecati s C. taxifolia za titulu najveće jednoćelijske alge na svijetu, ali bi zasigurno pobijedila na natjecanju za “alge koje se pretvaraju u voće”. Tako da, ima i to svojih prednosti!
Zaključak
Ova fascinantna jednoćelijska alga nas podsjeća na nevjerojatne mogućnosti prirode koja se uvijek iznova prilagođava i iznenađuje. Caulerpa taxifolia ne samo da je najpoznatija po svojoj veličini, već i po vlastitoj ekološkoj izivljenosti. Bez obzira na svoje izazove, ovaj organizam je pravi svijet čuda koju treba cijeniti i naučiti iz nje.