Otkrivena nova vrsta stijene – i napravljena je od ljudskog otpada

Kako Ljudski Otpaci Utječu na Prirodu: Nova Vrsta Stijena i Njeni Posljedici

Ljudski otpad stvara razne probleme za prirodni svijet, a nedavna istraživanja sugeriraju da čak ubrzava proces formiranja stijena na određenim dijelovima svijeta. Istraživači sa Sveučilišta u Glasgowu otkrili su novu vrstu stijene u West Cumbriji, Engleska, koja je nastala unutar samo 35 godina zahvaljujući običnom novčiću i prstenu limenke. Pod normalnim uvjetima, stijene se formiraju tijekom tisuća, pa čak i milijuna godina, što znači da je ovaj proces formiranja stijena potaknut otpadom “nepredvidivo brz”, navode autori studije.

Što je “Brzi Antropoklastični Ciklus Stijena”?

Ovo je prvi potpuno dokumentirani i datirani primjer onoga što istraživački tim naziva “brzi antropoklastični ciklus stijena”. Ovaj ciklus se ponaša kao prirodni ciklus stijena, ali uključuje ljudske materijale i odvija se u znatno kraćem vremenskom okviru. Autori studije vjeruju da će ovaj fenomen negativno utjecati na ekosustave i biološku raznolikost te se vjerojatno događa na drugim industrijskim lokacijama širom svijeta.

Izvori i Metodologija Istraživanja

Tim je fokusirao svoje istraživanje na Derwent Howe u West Cumbriji, području poznatom po proizvodnji željeza i čelika tijekom 19. i 20. stoljeća. Tijekom svoje industrijske povijesti, ovo područje je akumuliralo 27 milijuna kubičnih metara troske – nusproizvoda industrije željeza i čelika – koja sada formira litice otpada polako izložene eroziji od plime.

Analiza i Otkrivanje Novih Materijala

Istraživači su analizirali uzorke sa 13 lokacija duž obale i identificirali naslage kalcija, željeza, magnezija i mangana. Ovi elementi se erodiraju morskom vodom i zrakom kako bi se stvorili prirodni cementi koji povezuju sedimentne stijene, kao što su kalcit, goetit i brucit. Osim prirodnih cementa, tim je otkrio i antropogene materijale, uključujući novčić i prsten limenke, što sugerira da je stijena morala nastati unutar posljednja četiri desetljeća.

Utjecaj na Ekosustave i Budućnost

“Ovo daje maksimalni vremenski okvir od 35 godina za ovu formaciju stijena, što je unutar granica jednog ljudskog života,” rekao je dr. John MacDonald, koautor studije. “Ovo je mikrokosmos kako sve naše aktivnosti na površini Zemlje na kraju završavaju u geološkom zapisu kao stijena, ali se taj proces odvija nevjerojatnom, nenadmašnom brzinom.”

Prema dr. Davidu Brownu, trećem autoru studije, jer troska sadrži sve komponente potrebne za pretvorbu u stijenu kada je izložena elementima, slični procesi vjerojatno se odvijaju i na sličnim obalnim talogovima širom svijeta. Ako ovaj fenomen ostane neadresiran, mogao bi donijeti katastrofalne posljedice za planet.

Završne Misli

Prema dr. Owenu, “brzo pojavljivanje stijene moglo bi fundamentalno utjecati na ekosustave iznad i ispod vode, kao i promijeniti način na koji obale reagiraju na izazove koje donose rastuća razina mora i ekstremniji vremenski uvjeti.” Trenutno, ovo nije uključeno u naše modele erozije ili upravljanja zemljištem, koji su ključni za prilagodbu na klimatske promjene.

Ova istraživanja, objavljena u časopisu Geology, pozivaju nas na razmišljanje o utjecaju ljudskih aktivnosti na prirodu, otvarajući pitanja o našoj budućnosti i održivosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Sada možete provjeriti činjenice bilo čijeg posta na WhatsAppu – evo kako

Next Post

U SLUČAJU DA STE PROPUSTILI: 8 najvećih tehnoloških priča tjedna, od poboljšanja kupovine ChatGPT-a do odgoda GTA 6

Related Posts