Novi Koronavirus Otkriven kod Digica u Brazilu
U istraživanju šišmiša u Brazilu, znanstvenici su otkrili više različitih koronavirusa, uključujući jedan koji je blisko povezan s virusom koji uzrokuje Srednji Istočni Respiratorni Sindrom (MERS). Ova otkrića rezultat su projekta usmjerenog na identifikaciju novih patogena sa zoonotskim potencijalom – virusima koji se mogu prenijeti sa životinja na ljude. Cilj projekta je spriječiti izbijanje novih bolesti prije nego što dođu do ljudi.
Uloga šišmiša u epidemiološkoj protokolima
Šišmiši igraju ključnu ulogu u ovom procesu praćenja. Naime, mnogi virusi koji inficiraju ljude povezuju se upravo s njima. “Šišmiši su važni rezervoari virusa i stoga ih treba kontinuirano pratiti epidemiološki,” istaknuo je Ricardo Durães-Carvalho, jedan od autora članka koji opisuje novo otkriće virusa. “Ova kontrola pomaže u identificiranju cirkulirajućih virusa i rizika od prijenosa na druge životinje, pa čak i na ljude.”
Detalji istraživanja
U sklopu monitoringa, Durães-Carvalho i njegovi kolege uzeli su više od 400 oralnih i rektalnih briseva iz 16 različitih vrsta šišmiša pronađenih u Brazilu. Brisevi su analizirani različitim tehnikama, uključujući RNA sekvenciranje, jer su koronavirusi skupina RNA virusa. Na taj način identificirali su sedam različitih koronavirusa. Jedan od pronađenih virusa pokazao je 71,9% genetske sličnosti s virusom MERS-CoV, uzročnikom ozbiljne respiratorne bolesti.
Struktura novog virusa
Istraživači su također otkrili da protein šiljka novog virusa, proteina koji se nalazi na površini nekih virusa i omogućuje im da se vežu i inficiraju stanične domaćine, također pokazuje jaku sličnost s MERS-CoV. Od kada je prvi put identificiran 2012. godine, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) zabilježila je ukupno 2,618 potvrđenih slučajeva MERS-a, uz 945 povezanih smrtnih slučajeva. WHO također MERS-CoV smatra novim patogenom s pandemijskim potencijalom.
Što to znači za ljudsko zdravlje?
S obzirom na sličnost s MERS-CoV-om, postavlja se pitanje može li ovaj novo otkriveni virus također inficirati ljude. Međutim, zasada točno ne znamo. “Trenutno nismo sigurni može li zaražavati ljude, ali smo otkrili dijelove proteina šiljka virusa koji sugeriraju potencijalnu interakciju s receptorom koji koristi MERS-CoV,” izjavila je Bruna Stefanie Silvério, prva autorica studije. “Planiramo provesti eksperimente u Hong Kongu tijekom tekuće godine kako bismo saznali više.”
Zaključak
Ova otkrića ukazuju na važnost kontinuiranog praćenja virusa kod životinja, posebno šišmiša. Očuvanje javnog zdravlja zahtijeva proaktivne mjere kako bi se spriječili potencijalni prijenosi zoonotskih bolesti. Iako smo još uvijek u ranoj fazi razumijevanja novog virusa, istraživanja koja slijede vjerovatno će nam dati više informacija o njegovom potencijalu za utjecaj na ljudsko zdravlje.