Nova vrsta divovskog drveća otkrivena u Tanzaniji
Možda biste pomislili da znanstvenici već poznaju sve vrste izuzetno velikih stabala, s obzirom na njihovu veličinu. No, nedavno otkriće potpuno nove i impozantne vrste stabla u gorju Tanzanije pokazuje da čak i divovi mogu biti vješti u skrivanju.
Otkriće u Udzungwa planinama
Nova vrsta drveća otkrivena je u kišnim šumama planinskog područja Udzungwa tijekom terenskih istraživanja i nazvana je Tessmannia princeps. Ime “princeps” dolazi iz latinskog jezika i znači “najistaknutiji”, što ukazuje na to kako ovo stablo raste iznad ostalog krova kišne šume. T. princeps doseže impresivnu visinu od 35 do 40 metara (115 do 131 stopa), što odgovara visini od 20 do 27 složenih Dannyja DeVita. Iako nije najviša vrsta na svijetu, sigurno zaslužuje pažnju.
- Visina: 35 do 40 metara
- Promjer debla: do 2.7 metara (8.9 stopa)
Osim što impresionira svojom visinom i debljinom, T. princeps bi se također moglo pokazati kao izuzetno dugovječno stablo. Tijekom istraživanja, tim je otkrio fallen stablo i prebrojao između 12 i 15 prstenova u samo jednom centimetru drva iz njegove srži. Ovo sugerira da stablo raste vrlo sporo, a procjene starosti rastućih stabala mogla bi biti između 2.000 i 3.000 godina, rekao je autor studije Andrea Bianchi za Mongabay.
Razmnožavanje na zanimljiv način
T. princeps koristi vrlo zabavan način za raspršivanje svojih sjemenki – koristeći metodu koju nazivamo eksplozivnom dehiscencijom. Ova metoda znači da se sjemenke nasilno izbacuju iz svojih mahuna. Ovo je čini jedinstvenom unutar svoje roda, iako nije jedina biljka koja koristi ovu tehniku.
Očuvanje i ugroženost
Iako je T. princeps izuzetno posebna, istraživači su pronašli samo oko 100 zrelih jedinki raspoređenih u dva naselja koja su vrlo blizu jedno drugome. Uz činjenicu da stabla rastu sporo, to ih čini ranjivima na prijetnje. Tim istraživača predlaže da bi ova vrsta trebala biti klasificirana kao ugrožena prema IUCN Crvenoj listi.
Dobra vijest je da se područje na kojem je otkriven T. princeps trenutno nalazi u okviru projekta obnove šume, s ciljem ponovnog povezivanja dijelova drevne kišne šume, što bi moglo pružiti dodatnu zaštitu ovoj novoj vrsti. No, važno je da ti napori budu uspješni. Ako projekt stane, T. princeps bi se odmah suočio s gubitkom staništa i postao bi kritično ugrožen.
Zaključak
Studija o novoj vrsti stabla T. princeps objavljena je u časopisu Phytotaxa. Ovo otkriće ne samo da obogaćuje našu spoznaju o biodiverzitetu, već naglašava i potrebu za očuvanjem našeg prirodnog naslijeđa. Kako bismo zaštitili ovakve jedinstvene vrste, hitno je potrebna naš doprinos i svijest o važnosti zaštite okoliša.