Otkriće antičkih kovanica igraćih ploča iz doba Rimskog Carstva
Prije tisuću i šest stotina godina, u gradu koji nosi ime slavnog cara Hadrijana, rimski vojnici provodili su svoje slobodno vrijeme igrajući strateške igre. Ove drevne igre nisu bile samo način zabave, već i način razvijanja taktičkih vještina. Nedavno su arheolozi objavili otkriće dviju ovih antičkih kovanica koje sugeriraju da su igre koje su igrali legionarni bile izuzetno slične onim koje mnogi od nas i danas uživaju.
Opis otkrića
Dr. Ersin Čelikbaş, vođa iskopavanja, objasnio je kako su pronađene dvije diskaste kovanice od kostiju. Jedna od njih prikazuje “simbol s četiri ruke”, dok je druga ukrašena osmokrakim znakom. “Na krajevima ovih ruku postoje oznake koje su izrađene tehnikom graviranja. Ovo su zapravo simboli koji pomažu igraču da odredi strategiju igre”, rekao je Čelikbaş.
Povijesni kontekst Hadrianopolisa
Ovi drevni artefakti pronađeni su na arheološkom nalazištu Hadrianopolis u Turskoj. Grad je nazvan u čast cara Hadrijana, koji je u drugom stoljeću nove ere značajno ojačao rimsko carstvo na Bliskom Istoku. Među mnogim impresivnim strukturama otkrivenim u gradu nalazi se i vojna utvrda, što ukazuje na značajnu prisutnost rimske vojske u ovom gradu za vrijeme Hadrijanove vladavine.
Očuvanje vojne prisutnosti
Dr. Čelikbaş napominje da su ovi mali pronalasci dokaz da je vojna prisutnost u Hadrianopolisu trajala dugi niz godina. “Ovi kovanice datiraju iz petog stoljeća nove ere i ukazuju da je ova jedinica opstala otprilike 200 do 300 godina”, rekao je. Istaknuo je da je njihova upotreba bila vezana za “igre temeljene na vojnoj strategiji”, što sugerira da su igrači bili najvjerojatnije vojnici.
Vojne strategije kroz igre
Prema Čelikbašu, ove kovanice vjerojatno su korištene za igru pod nazivom “Ludus Latrunculi”, gdje su igrači pokušavali okružiti i uhvatiti protivničke figure, ili “Doudecim Scripta”, koja podsjeća na backgammon. Board igre poput ovih bile su izuzetno popularne u antičkom svijetu, a rimski vojnici su provodili mnogo vremena igrajući precursore današnjih uobičajenih igara.
Igre temelje na vojnim strategijama
“Postoje dokazi da su vojnici stacionirani u Judeji igrali igru pod nazivom Alquerque – koja se kasnije razvila u dame – dok poznata drevna igra pod nazivom 58 rupa snažno podsjeća na igračke poput ‘tuba i ljestvi'”, rekao je Čelikbaş. “Sličnosti i povezanosti mogu se uspostaviti između ovih igara i današnjih”, dodao je.
Zaključak
Unatoč promjenama u nazivima i pravilima, sve ove igre zapravo su se temeljile na vojnoj strategiji, a to nas podsjeća na bogatu povijest i naslijeđe igara koje su oblikovale društvene interakcije i vojnu obuku kroz stoljeća. Ovo otkriće ne samo da nas povezuje s prošlošću, već i naglašava kako su igre odavno bile sredstvo za razvoj strategijskog razmišljanja i zabavu, što je i danas jednako važno.