Ostaci cijelog 280 milijuna godina starog ekosustava pronađeni u Alpama stariji su od dinosaura

Otkriće Fosiliziranih Ostataka Cjelokupnog Ekosustava u Talijanskim Alpama

U nevjerojatnom otkriću, u talijanskim Alpama slučajno su pronađeni fosilizirani ostaci cijelog prehistorijskog ekosustava, uključujući otiske izumrlih životinja. Ovi nevjerojatni ostaci datiraju iz razdoblja prije 280 milijuna godina, u doba perm, mnogo prije nego što su se dinosauri pojavili u trijasu. Ovaj fascinantan nalaz prvi je otkrila Claudia Steffensen dok je planinarila oko Val d’Ambrije, u općini Piateda, na nadmorskoj visini od 1,700 metara.

Put do Otkrića

Claudia je odmah svoj nalaz podijelila sa svojim prijateljem, prirodoslovcem Eliom Della Ferrerom, koji je, u želji da otkriće podijeli s većim brojem ljudi, poslao nekoliko slika znanstvenicima iz Prirodoslovnog muzeja u Milanu. Ove slike su zatim proslijeđene stručnjacima s Sveučilišta u Paviji i Leibniz instituta za istraživanje evolucije i bioraznolikosti u Berlinu, koji su potvrdili značaj ovog posebnog uzorka.

Otisci Životinja u Stijenama

Kamenite ploče s otiscima sadrže tragove najmanje pet različitih vrsta životinja, uključujući tetrapode (gmazove i vodozemce) i beskralješnjake (insekte i člankonošce). Prema riječima Cristiana Dal Sassoa, paleontologa iz Prirodoslovnog muzeja u Milanu, “dinosauri u to vrijeme nisu postojali, ali autori najvećih otisaka pronađenih ovdje moraju biti bili značajnih dimenzija: do 2-3 metra dužine.”

“Izvrsna sitna zrna sedimenta, koja su sada ukamenjena, omogućila su očuvanje iznimno impresivnih detalja, poput otisaka prstiju i kože na trbuhu nekih životinja,” dodao je Lorenzo Marchetti iz Leibniz instituta.

Flora i Fauna Drevnog Ekosustava

Osim tragova životinja, kamen također sadrži fosile biljaka poput lišća, fragmenata stabljike i sjemenki, kao i otiske valova starih jezera i čak kapi kiše koje su pale u blato. “Otisci su nastali kada su ove pješčenjake i gline još bile mokre na rubovima rijeka i jezera koja su povremeno, prema godišnjim dobima, isušivala,” navodi Ausonio Ronchi s Odjela za zemlju i okoliš na Sveučilištu u Paviji.

Geološke Snage i Očuvanje Relikta

Preserved ekosustav završio je na vrhu planine zbog ogromnih geoloških sila naše planete. Alpe su počele nastajati prije desetaka milijuna godina kada su se afričke i euroazijske tektonske ploče sporo sudarile, uzrokujući naboravanje slojeva stijena koji su se smjestili na dnu drevnog Tethys mora.

Utjecaj Klimatskih Promjena

Ovi relikti su tisućama godina ležali netaknuti, sve do nedavno. Slucajno otkriće postalo je moguće zbog porasta temperature uzrokovanog klimatskim promjenama uzrokovanim ljudskim aktivnostima, što je uzrokovalo razaranje ledenjaka u tom području. Kako se snijeg i led povlače, otkrivaju se artefakti daleke prošlosti.

Poruke Iz Prošlosti

“Ovi fosili svjedoče o dalekom geološkom razdoblju, ali s globalnim zagrijavanjem potpuno analogan današnjem, uz povećanje stakleničkih plinova, otapanje polarnog leda i razvoj izrazito sezonalnih i sve suših tropskih okruženja, što je u to vrijeme favoriziralo gmazove nad vodozemcima i uzrokovalo izumiranje mnogih drugih životinja,” izjavio je Stefano Rossi, iz Superintendencije za arheologiju, likovne umjetnosti i krajolik za provincije Como, Lecco, Monza-Brianza, Pavia, Sondrio i Varese. “Prošlost ima puno toga za podučiti nas,” zaključuje Rossi.

Zaključak

Ovo otkriće nas podsjeća na krhkost ekosustava danas i važnost očuvanja prirode. Fosili iz prošlosti pružaju nam dragocjene informacije o promjenama na Zemlji i utjecaju ljudske aktivnosti na naš planet. Takva otkrića nas potiču na razmišljanje o našoj odgovornosti prema okolišu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Vaš najdramatičniji ljudski prijatelj ne može ni u kojem slučaju parirati AI ‘Prijateljima’ koje uskoro možete nositi oko vrata

Next Post

Zašto metal izgleda hladnije od drva, čak i kada je zapravo iste temperature?

Related Posts