Oprema između grabežljivca i plijena otkrivena u fosilima starim 517 milijuna godina je najstarija na svijetu

Rani kambrijski fosili otkrivaju evoluciju zaštite od predatora

Fosili iz ranog kambrija otkrivaju kako je malo, školjkasto biće evoluiralo kako bi se nosilo s napadima predatora. Ova otkrića potvrđuju popularnu hipotezu koja do sada nije imala jasne dokaze, o tome što je potaknulo najveće širenje biološke raznolikosti u povijesti Zemlje. Kambrijska eksplozija, koja se dogodila prije otprilike 539 milijuna godina, donijela je nevjerojatnu raznolikost životnih oblika, od kojih su neki prepoznatljivi kao preci modernih grana života. Ostali izgledaju kao produkt lošeg izleta, pa je jedan od njih čak dobio ime Hallucigenia.

Što je uzrokovalo kambrijsku eksploziju?

Smatra se da su obilne hranjive tvari, koje su ušle u oceane nakon razdoblja “Snježne Zemlje”, omogućile ovu eksploziju raznolikosti. No, iako su sirovine bile prisutne, neki evolucijski poticaj morao je uzrokovati toliko eksperimentiranja. Dr. Russell Bicknell iz Američkog muzeja prirodne povijesti ističe: “Interakcije između predatora i plijena često se smatraju glavnim pokretačem kambrijske eksplozije, posebice kada se radi o brzom porastu raznolikosti i obilju biomineralizirajućih organizama u to vrijeme.” Međutim, dosad je bilo malo empiričnih dokaza o tome da plijen izravno reagira na predaciju, i obrnuto.

Dokazi u fossilu Lapworthella fasciculata

Bicknell i njegovi kolege čini se da su pronašli te dokaze u obliku rupa u školjkama Lapworthella fasciculata, malog bića udaljeno povezanog s modernim brahiopodnim dvoškoljcima. Tisuće školjki L. fasciculata pronađeno je u fosilnom ležištu u južnoj Australiji, a više od 200 njih ima rupe koje se smatraju nastalim od predatora koji su pronašli put do njihovih školjki. S obzirom na to da su sve te školjke manje od nekoliko milimetara, a neke su jedva veće od zrna morske pješčenjaka, dostupna hrana nije mogla biti velika, ali je očito bila poželjna.

Evolucijski odgovor na pritisak predatora

Školjke su se taložile sporadično, pokrivajući 14 metara, što sugerira dugotrajno razdoblje u evoluciji kambrija. Bicknell i njegovi koautori navode da je debljina školjki rasla tijekom vremena, dok su školjke s rupama povećane s 1 na 4 posto ukupnog broja. Zaključuju da je, kako je pritisak predatora rastao, L. fasciculata razvila čvršće obrambene mehanizme kako bi se zaštitila. Ove jače školjke zadržale bi najraniju verziju predatora koji probija školjke, za koju tim sumnja da je mogla biti mekušac ili crv.

Hipoteza Crvene kraljice i evolucijska utrka oružja

Hipoteza Crvene kraljice sugerira da su životne forme često motivirane evolucijom promjenama u svom okolišu. Kada se jedna vrsta promijeni, druge moraju također kako bi održale svoje mjesto u ekosustavu. Ova hipoteza nosi ime iz “Kroz Ogledalo”, gdje Crvena kraljica kaže da je potrebno trčati što brže kako bi se ostalo na istom mjestu. Evolucijska utrka oružja predstavlja specifičan oblik ‘Utrke Crvene kraljice’, gdje članovi vrste s određenom zaštitom od predatora preživljavaju dok drugi ne prežive.

Značaj istraživanja

Ovo istraživanje otkriva izuzetno važan evolucijski zapis koji pokazuje, po prvi put, da je predacija odigrala ključnu ulogu u razmnožavanju ranih životinjskih ekosustava i ukazuje na brzinu kojom su se ovakve fenotipske modifikacije dogodile tijekom kambrijske eksplozije. Istraživanje je objavljeno u Current Biology.

Završna misao

Fosili iz ranog kambrija otkrivaju fascinantan uvid u život u tom razdoblju i kako su rani organizmi evoluirali kako bi se zaštitili od predatora. Ova otkrića ne samo da obogaćuju naše razumijevanje evolucije, već i sugeriraju da je fenomen biološke raznolikosti rezultat složenih interakcija u ekosustavima, koje i danas imaju značajnu važnost.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Što bi se dogodilo vašem tijelu u svemiru bez svemirskog odijela?

Next Post

Dvostruko ubistvo u Švedskoj riješeno 16 godina kasnije uz pomoć web stranica za genealogiju

Related Posts