Genetski Modificirane Organizm (GMO): Kontroverze i Mogućnosti
Genetski modificirane organizme (GMO) predstavljaju stalnu temu rasprave, osobito među ekolozima koji se boje potencijalnih opasnosti povezanih s promjenom DNK biljaka i životinja. Ipak, mnogi znanstvenici vjeruju da GMO hrana može pomoći u suzbijanju globalne pothranjenosti. Na primjer, usjev poznat kao Zlatna riža mogao je spriječiti milijune smrti da su njegovo korištenje dozvolili ranije.
Značaj Zlatne riže
Bijela riža je osnovna hrana u mnogim zemljama u razvoju, ali joj nedostaju važni mikronutrienti. Zbog toga se procjenjuje da svako treće dijete mlađe od pet godina pati od nedostatka vitamina A (VAD), stanja koje može uzrokovati sljepoću i oslabiti imunološki sustav. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, čak 500,000 djece izgubi vid svake godine zbog VAD-a, a polovina njih umre unutar 12 mjeseci od sljepoće.
Rješenje za ovu globalnu tragediju pojavilo se 2000. godine kada su biolozi Peter Beyer i Ingo Potrykus objavili detalje o svojoj kreaciji: Zlatnoj riži. Ova genetski modificirana verzija bijele riže prilagođena je proizvodnji narančastog pigmenta beta-karotena, kojeg tijelo koristi za stvaranje vitamina A.
Poteškoće u Širenju Zlatne riže
Međutim, dvije decenije kasnije, globalna ograničenja na Zlatnu rižu spriječila su njezinu dostupnost onima čije bi živote mogla spasiti. U novoj knjizi, znanstveni novinar Ed Regis opisuje povijest Zlatne riže i mnoge prepreke koje su joj postavljene. Iako su javni protivnici kao što je Greenpeace pridonijeli nepovjerenju prema svim GMO-ima, Regis ističe da je najveća prepreka došla u obliku međunarodnog ugovora nazvanog Cartagena protokol o biološkoj sigurnosti. Usvojen 2003. godine, ovaj je ugovor stvorio temelj niza ograničenja koja su gotovo potpuno onemogućila razvoj, testiranje i distribuciju Zlatne riže, unatoč potpunom nedostatku dokaza da modificirani usjev uzrokuje bilo kakvu štetu.
Regis je uvjeren da su ova ograničenja odgovorna za milijune djece koja su izgubila vid i čak život u prošlih 20 godina. No, čini se da bi se situacija mogla promijeniti. Godine 2018. Zlatna riža je konačno odobrena u SAD-u, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu, čime se otvara put mnogim zemljama u razvoju – gdje je Zlatna riža najpotrebnija – da slijede primjer. Na primjer, Bangladesh je planirao odlučiti o dopuštenju korištenja Zlatne riže 15. studenog 2019. godine.
Zaključak
Zlatna riža predstavlja nadu za milijune koji pate od nedostatka vitamina A. Iako su se suočili s mnogim izazovima tijekom godina, izgled za promjene u pravilima možda pruža priliku za spasenje života. Suočavanjem sa strahovima i preprekama, budućnost Zlatne riže može donijeti ključna rješenja za globalne prehrambene krize.