Novi test krvi dijagnosticira depresiju

Revolucionar Dijagnostiku Depresije: Nova Istraživanja o Krvnim Markerima

Prema istraživanju objavljenom u časopisu Translational Psychiatry, otkriveni su krvni markeri koji imaju potencijal za dijagnosticiranje glavnih depresivnih epizoda. Kako ističe vodeća autorica, profesorica Eva Redei, test koji koristi ove markere “bi mogao dati novu dimenziju dijagnostici mentalnog zdravlja u 21. stoljeću”. Ako se test pokaže pouzdanim, mogao bi značajno transformirati liječenje i društvene reakcije prema mentalnim bolestima.

Uvid u Težak Problem Depresije

Glavni depresivni poremećaj (MDD) jedno je od najštetnijih stanja u razvijenom svijetu, s procjenom da svake godine 6,7% stanovnika Sjeverne Amerike pati od njega, a taj broj se čini da raste. Nepravilan dijagnosticiranje je česta pojava, a dodatno, nedostatak objektivnog testa olakšava širenje sumnji da pacijenti simuliraju svoje stanje ili da depresija uopće ne postoji. Stoga nije iznenađujuće da je jedan od najštetnijih osjećaja za osobu s depresijom nevjerica okoline.

Priča iza Istraživanja

Profesorica Redei sa Sveučilišta Northwestern usporedila je 32 pacijenta dijagnosticirana s MDD putem kliničkih intervjua s 32 kontrolne osobe slične dobi. Tijekom istraživanja otkrila je devet RNA markera koji su karakteristični za osobe koje pate od depresije. Razlike u očitavanju markera bile su dramatične, što je smanjilo mogućnost lažnih dijagnoza. Neki od pacijenata uzimali su antidepresive, no i dalje su pokazivali simptome dovoljno teške za klasifikaciju kao depresivni. Zanimljivo, nije bilo razlike u krvnim markerima među onima koji su uzimali lijekove i onima koji nisu.

Nova Otkrića i Njihova Primjena

Pacijenti su se pripremali za studiju koja uspoređuje kognitivno-bihevioralnu terapiju (CBT) putem telefona i osobno. Dok je studija pokazala da je terapija putem telefona jednako učinkovita kao i fizička, Redei je primijetila još mnogo više. Markeri kod onih koji su kasnije imali koristi od CBT-a razlikovali su se, čak i prije nego što je terapija započela, od onih koji nisu reagirali na tretman. Ovo otkriće donosi nadu u mogućnost testiranja koje bi omogućilo bolje usklađivanje tretmana s potrebama pojedinaca.

Budnost U Liječenju Depresije

“Trenutno znamo da su lijekovi učinkoviti, ali ne za sve, a psihoterapija je također učinkovita, ali ne za svakoga,” izjavljuje koautor, profesor David Mohr. “Znamo da su kombinirani tretmani učinkovitiji od bilo kojeg pojedinačno, no možda pristupamo problemu previše nasumično. Krvni test bi nam omogućio bolje usmjeravanje liječenja prema pojedincima.”

Za pacijente koji su reagirali na liječenje do točke kada više nisu bili depresivni, šest RNA markera promijenilo se kako bi odgovarali kontrolama, ali su tri ostala karakteristična. “Ova tri markera vode nas prema krajnjem cilju identificiranja predispozicije za depresiju, čak i u odsutnosti trenutne depresivne epizode”, dodaje Redei.

Nada za Prevenciju i Nove Istraživačke Oportunitete

Ne samo da ovo istraživanje predstavlja prvi biološki indikator depresije, prisutnost tri markera tokom remisije nudi nadu da bi oni koji su skloni depresiji mogli primiti preventivno liječenje, izbjegavajući tako epizode u cijelosti. Redei priznaje potrebu za ponovnim istraživanjem s većim uzorkom i učestalijim testiranjem, te napreduje prema ovom cilju. Također, nada se testirati sposobnost razlikovanja oblika depresije, poput bipolarnog II poremećaja.

Zaključak

Ova revolucionarna otkrića pružaju novi pogled na dijagnosticiranje i liječenje depresije, otvarajući vrata za ciljanije i učinkovitije terapije. Dok se istraživanja nastavljaju, svijet mentalnog zdravlja može očekivati promjene koje će povećati razumijevanje i podršku osobama koje se bore s depresijom.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Microsoft Outlook meta novih napada zloćudnim softverom koji omogućuju prikriveno preuzimanje kontrola

Next Post

Prehistoricni vukovi su se možda voljno pretvorili u pse

Related Posts