Nova vrsta “vilinske lampe” otkrivena u Maleziji već je kritično ugrožena

Nova vrsta biljke otkrivena u istočnom poluotočju Malezije

U istočnom poluotočju Malezije znanstvenici su otkrili novu vrstu biljke koju su nazvali Thismia aliasii. Nažalost, istraživači vjeruju da je ovo otkriće već klasificirano kao kritično ugroženo. Ova jedinstvena biljka pripada rodu Thismia, koji obuhvaća biljke koje ne fotosintetiziraju, već se oslanjaju na gljive za hranjive tvari, što ih čini mycoheterotrofima.

Karakteristike i posebnosti Thismia aliasii

Rod Thismia često nazivaju „vilinske lampice” zbog oblika svojih cvjetova. Cvatovi ove biljke sadrže specijalizirane mehanizme oprašivanja i obično ih oprašuju mali insekti poput gljivičnih muha ili muha skakavaca. Cvjetovi nove vrste, prema autorima studije, su „svijetlo do tamno narančasti, sepija smeđe crvene boje”.

Otkrivenje vrste Thismia aliasii je posebno zanimljivo jer je pronađena u planinskom području poznatom po svojoj prirodnoj ljepoti. Otkriće se dogodilo na rubu popularne planinarske staze, a zanimljivo je da je ovu vrstu prvi put prepoznao Mohamad Alias Shakri, suvautor studije, tijekom ekspedicije u ekološkom parku Chemerong Forest u Terengganu 2019. godine.

Kritična ugroženost i prijetnje za novo otkrivenu vrstu

Nažalost, zbog pandemije COVID-19 prikupljanje uzoraka bilo je odgođeno, ali tim je sada napokon mogao provesti terensku istraživanja kako bi pronašao ovu izvanredno izgledajuću biljku. Vrsta nosi ime po Mohamadu Aliasu Shakriju.

Analizom morfologije, tim je identificirao razlike nove vrste u odnosu na prethodno poznate vrste u istom rodu, uključujući činjenicu da su priljevi tepala nejednake dužine. Ova biljka pronađena je u vlažnom, sjenovitom području na otprilike 640 metara (2,100 stopa) nadmorske visine i bilježila je cvjetanje i plodove u srpnju i listopadu.

Stanište i očuvanje Thismia aliasii

Nova vrsta dodatak je već postojećim vrstama roda Thismia u Terengganu, koji je već poznat kao žarište ovih biljaka. Unatoč brojnim pregledima, tim je uspio pronaći samo pet uzoraka biljke na dva lokaliteta, što je dovelo do privremene klasifikacije od strane IUCN-a kao kritično ugrožene. Najveća prijetnja ovoj vrsti dolazi od degradacije staništa uslijed planinarenja u ovom sve popularnijem području.

Završna misao

Otkrivenje ove nove vrste biljke, Thismia aliasii, naglašava važnost očuvanja prirodnih staništa i bioraznolikosti. Iako je Terengganu dom mnogim zanimljivim biljkama, potrebno je poduzeti korake za zaštitu ovih dragocjenih prirodnih resursa kako bi se očuvala njihova budućnost. Provodimo li pravilno očuvanje, možemo osigurati da ovakva čuda prirode opstanu i za buduće generacije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Nešto “čudno” dogodilo se miševima koji su živjeli na ISS-u 37 dana

Next Post

Samsung Galaxy S25 Edge možda ipak nije tako blizu lansiranja.

Related Posts