Nova vrsta fosilne ribe stara 15 milijuna godina pronađena s savršeno očuvanim trbuhom punim hrane

Izvanredno Otkriće: Fosil Riblje Vrste iz Australije

Fosilizacija može biti zagonetan proces – dok se neke vrste očuvaju samo s nekoliko kostiju, druge se pronalaze s nevjerojatnom razinom cjelovitosti. Mnogi bi se mogli smatrati sretnima da pronađu barem jedan fosil, no najnovije izvanredno otkriće riblje vrste dolazi s punim stomakom hrane.

Otkriće u New South Walesu

Fosil je otkriven na nalazištu fosila McGraths Flat u Novom Južnom Walesu, Australija, i to je fosil slatkovodnog smelta iz reda Osmerifiromes, prvi te vrste koji je pronađen u Australiji. Iako su slabo zastupljeni u fosilnoj zapisima, vrste iz ovog reda su danas važan dio slatkovodne bioraznolikosti u Australiji.

Uzbudljive Mogućnosti Istraživanja

„Otkriće fosila slatkovodnih riba starog 15 milijuna godina pruža nam nevjerojatnu priliku da razumijemo drevne ekosustave Australije i evoluciju njezinih ribljih vrsta, posebno skupine Osmeriformes tijekom epohalne miocena, prije 11-15 milijuna godina,“ izjavio je autor studije, dr. Matthew McCurry, koji je predvodio tim koji je ovo otkriće napravio. Fosili su izvanredno očuvani, dijelom zahvaljujući mineralu goetit, koji je sadržavao željezo.

Analiza Stomach Contents – Prošlost u Tančini

Mali tim istraživača uspješno je analizirao sadržaj želuca kod četiri pronađena primjerka. Ovim je putem otkriveno da su fosili imali velik broj ličinki potamnjenog komarca, što sugerira da je to bio vitalni dio njihove prehrane. Također, jednom primjerku moglo se vidjeti bogatstvo vrsta insekata koji su se nalazili u želucu ribe.

„Ovaj fosil ne samo da pruža jedinstven pogled u okoliš u kojem je živio u Central Tablelands, već i svoje savršeno očuvane sadržaje želuca omogućuje nam da zavirimo u ponašanje ovih drevnih vrsta. Saznali smo da su se hranili raznolikim beskralješnjacima, ali je najčešći plijen bio male ličinke potamnjenog komarca,“ rekao je McCurry.

Boje Fosila i Povezanosti s Parazitima

Fosil također otkriva boju ribe dok je živjela. Na tijelu su pronađeni mrlje poznate kao melanofori, koje sadrže pigment melanin, i pojavljuju se u žutoj ili narančastoj boji. Vjeruje se da je riba bila tamnija duž leđa, s dvije pruge duž bočne strane tijela, a svjetlija boja ispod.

„Korištenjem snažnog mikroskopa uspjeli smo vidjeti male strukture koje proizvode boje poznate kao melanosomi. Fosilizirani melanosomi su prošlog omogućili paleontolozima rekonstrukciju boje perja, ali nikad nisu korišteni za rekonstrukciju boja dugovječne riblje vrste,“ izjavio je dr. Michael Frese, istraživač s Univerziteta u Canberri i CSIRO-a. Štoviše, jedan od primjeraka sačuvan je s parazitom pričvršćenim na jednom od svojih peraja, što predstavlja prvi primjer takve infekcije u fosilnom zapisu.

Nova Riblja Vrsta: Ferruaspis brocksi

Nova vrsta nazvana je Ferruaspis brocksi, dok je ime roda proizašlo iz latinske riječi „ferrum“, što znači željezo, zbog željeznog okruženja u kojem je fosil otkriven. „Aspis“ je grčka riječ koja znači „štit“, a često se koristi za fosilne ribe. Naziv vrste „brocksi“ posvećen je profesoru Jochen J. Brocksu, koji je otkrio nekoliko fosila.

„Sakupljanje fosila na McGrath Flat za mene je posebna godina. Razvaljivanje hrđavocrvenih slojeva stijena poput je otvaranja drevne knjige, otkrivajući stvorenja koja su naseljavala australsko jezero prije 15 milijuna godina. Ova mala riba jedan je od najljepših fosila tamo, a otkrivanje prvog kralješnjaka među obiljem biljnih i insekata fosila bila je prava iznenađenja. Ime F. brocksi je za mene pravo veselje,“ rekao je Brocks.

Zaključak

Ovaj nevjerojatan fosil predstavlja više od samo kamenog ostatka; on otkriva tajne prošle prošlosti i okoliša u kojem su naši drevni prijatelji plivali. Ovdje se otkriva cjelovita slika koja nam omogućava dublje razumijevanje evolucije ribljih vrsta u Australiji i važnost bioraznolikosti koju ona danas predstavlja. Ova otkrića svakako će potaknuti daljnja istraživanja i fascinatna otkrića u svijetu paleontologije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Šokantna priča o orangutanu seksualnom robu i njenom spašavanju

Next Post

Google Gemini navodno uočen na Wear OS-u – može li se blizu uspostave?

Related Posts