Nova mRNA vakcina protiv najvećeg infektivnog ubice na svijetu pokazuje obećanje

Novi mRNA vakcina protiv tuberkuloze (TB) pokazuju obećavajuće rezultate

U svijetu medicinskih inovacija, nova mRNA vakcina protiv tuberkuloze (TB) pokazuje pozitivne rezultate u prekliničkim ispitivanjima. U trenutku kada imamo samo jednu odobrenu vakcinu za TB, koja je nedavno postala smrtonosnija od COVID-19, ovo otkriće predstavlja veliki korak naprijed u borbi protiv drevnog neprijatelja čovječanstva.

Trenutna situacija sa vakcinama za TB

Aktualno, jedina vakcina koja se koristi protiv TB je BCG (Bacillus Calmette-Guérin). Mnogi se možda sjećaju da su je primili u školi, ostavljajući iza sebe ožiljak. Ova vakcina je starija od stotinu godina i, iako učinkovita, razina zaštite koju pruža protiv TB varira.

Nova mRNA tehnologija nudi nadu

Uspon mRNA tehnologije, koja je dovela do razvoja vakcina protiv COVID-19, podigla je pitanje može li se isti princip primijeniti i u razvoju novih vakcina protiv TB. Budući da TB uzrokuju bakterije, a ne virus poput SARS-CoV-2, ranije je bilo nejasno može li mRNA osigurati dugotrajnu zaštitu. Nova istraživanja australijskih znanstvenika pokazuju da to može.

Rezultati istraživanja

Profesor Colin Pouton sa Monash University ističe: “Uspjeh mRNA vakcina tijekom pandemije COVID-19 naglasio je njihovu sposobnost generiranja snažnih imunoloških odgovora. Naše istraživanje pokazuje da se ova platforma može iskoristiti za TB, poboljšavajući zaštitu i dugotrajnost imunosti na načine na koje tradicionalne vakcine ne mogu.”

Tim istraživača razvio je mRNA vakcinu pod nazivom mRNACV2, koja kodira protein iz bakterije Mycobacterium tuberculosis, glavnog uzročnika bolesti kod ljudi. U njihovim posljednjim studijama, vakcina je testirana na miševima, gdje je izazvala snažan imunološki odgovor, potičući visoke razine specifičnih T stanica i antitijela. Kada su cijepljeni miševi zaraženi M. tuberculosis pet tjedana kasnije, njihovi imunološki sustavi uspješno su smanjili bakterijsko opterećenje u plućima u usporedbi s kontrolnim grupama.

Blagodati nove vakcine

Osim toga, otkriveno je da mRNA vakcina učinkovitije djeluje kao booster kod miševa koji su već primili BCG vakcinu, značajno poboljšavajući dugoročnu zaštitu. Profesor Jamie Triccas naglašava: “Naši nalazi pokazuju da mRNA vakcina može izazvati snažne, specifične imunološke odgovore usmjerene protiv TB, bolesti koja je dugo izbjegavala učinkoviti razvoj vakcina.”

Budućnost mRNA vakcina

Važno je napomenuti da su ovo tek preklinička istraživanja te da ova vakcina nije jedina mRNA vakcina protiv TB koja se ispituje. S obzirom na to da TB godišnje ubija više od milijun ljudi, nikada ne može biti previše preventivnih opcija. Cilj tima, kako je objasnio profesor Triccas, jest daljnje usavršavanje formule kroz dodatna istraživanja na životinjama, s nadom da će uskoro prijeći na ljudska ispitivanja.

Potencijal mRNA tehnologije

Unatoč tome što su mRNA vakcine naišle na otpor, često temeljen na osnovnim pogrešnim shvaćanjima o funkcioniranju tehnologije, ova istraživanja pokazuju njihov nevjerojatan potencijal. Dr. Claudio Counoupas iz Centenary Institute gradi argument: “mRNA vakcine nude prilagodljivu, isplativu i skalabilnu platformu koja se može brzo primijeniti protiv zaraznih bolesti. Ovo istraživanje predstavlja važan korak u prikazivanju da mRNA tehnologija nije samo za COVID-19, već bi mogla donijeti revoluciju u borbi protiv bakterijskih bolesti poput TB.”

Završne misli

Ova istraživanja, objavljena u časopisu eBioMedicine, donose nadu za budućnost borbe protiv tuberkuloze i otvaraju vrata novim strategijama za prevenciju i kontrolu ove smrtonosne bolesti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Funcom konačno otkriva datum izlaska Dune Awakening u svibnju, Steam igrači sada mogu unaprijed preuzeti benchmark i kreator likova

Next Post

Papa ima dvostruku upalu pluća – Evo što to znači

Related Posts