Revolucionarna karta otkriva tajne Antarktike
Antarktika nije samo ledena masa koja pluta poput Arktika. Ispod njezine smrznute površine nalazi se čvrsti kontinent prepun planina, stjenovitog terena i vulkana koji izbacuju zlato. Ovaj skriveni svijet sada je otkriven u zapanjujućim detaljima zahvaljujući revolucionarnoj karti koju su razvili međunarodni znanstvenici predvođeni Britanskom antarktičkom istraživačkom službom (BAS).
Što je Bedmap3?
Karta pod nazivom Bedmap3 stvorena je korištenjem više od 60 godina podataka prikupljenih putem satelita, aviona, brodova i pasa koji vuku sanjke. Različite tehnike snimanja, uključujući radar, seizmička refleksija i mjerenja gravitacije, korištene su za mapiranje podloge ispod goleme ledene ploče koja u prosjeku ima debljinu od 2,148 metara (7,047 stopa). Na kraju, ova impresivna karta sadrži više od 82 milijuna točaka podataka, a prikazana je na mreži razmaka od 500 metara (1,640 stopa).
Bedmap3 predstavlja treću verziju pokušaja mapiranja stjenovite podloge Antarktike i sadrži više od dvostruko više podataka nego prethodna verzija, Bedmap2. Razne geografske značajke prikazane su s mnogo oštrijom jasnoćom, uključujući duboke doline, stjenovite planine, te regije u kojima se ledeni pokrovi protežu preko oceana na rubu kontinenta.
Tehnološki napreci i istraživanja
Mnoge poboljšane značajke nove karte rezultat su nedavnih tehnoloških napredaka i novih ekspedicija, posebno na Istoku Antarktike, najvećem i najmanje istraženom dijelu kontinenta. Ova prostrana regija uključuje ne samo unutrašnjost već i golem ledeni sloj koji ostaje uglavnom nedostupan zbog svoje ekstremne izoliranosti i surovih vremenskih uvjeta. Kao jedna od najnepristupačnijih područja na svijetu, Istočna Antarktika već dugo predstavlja izazove za istraživače, što je dovelo do povećanog fokusa na istraživanje tih područja u posljednjim godinama.
Utjecaj klimatskih promjena
Ova karta će se koristiti za bolje razumijevanje prošlosti i buduće evolucije antarktičkih ledenih ploča – ključno pitanje u razmatranju kako će klimatske promjene dodatno utjecati na ovog ledenog diva. Na temelju podataka korištenih za izradu ove karte, moguće je uočiti da bi globalna razina mora mogla porasti za oko 58 metara (190 stopa) ako bi sav led u Antarktici otopio.
“ ovo su temeljne informacije koje podupiru računalne modele koje koristimo za istraživanje kako će led teći po kontinentu kako temperature rastu. Zamislite lijevanje sirupa preko kolača od stjenovitog tijesta – svi ispupčenja i udubljenja određuju kamo će sirup otići i koliko brzo. Tako je i s Antarktikom: neke grebene će zadržavati tekući led; udubljenja i glatka mjesta su gdje bi taj led mogao ubrzati,” izjavila je dr. Hamish Pritchard, glaciolog iz BAS-a i glavni autor studije koja opisuje novu kartu.
Zaključak
“Općenito, postalo je jasno da je Antarktička ledena ploča deblja nego što smo prvotno mislili i da sadrži veći volumen leda koji je vezan za stjenovitu podlogu koja se nalazi ispod razine mora. Ovo stavlja led u veći rizik od otapanja zbog prodora toplih oceanskog voda koji se događa na rubovima kontinenta. Što Bedmap3 pokazuje je da imamo nešto ranjiviju Antarktiku nego što smo to ranije mislili.”, rekao je Peter Fretwell, specijalist za mapiranje i koautor na BAS-u. Karta je objavljena kao dio nove studije u časopisu Nature pod naslovom Scientific Data.
Ova revolucionarna karta otvara nove horizonte za istraživanje Antarktike i može značajno pridonijeti našim budućim ekološkim i klimatskim razumijevanjima.