Ötzi: Tajne Starog Ledenog Čovjeka i Njegovo Zdravstveno Stanje
Ötzi, poznat i kao Ledenog čovjek, jedno je od najzanimljivijih otkrića iz bakarnog doba u Europi. Ova prirodna mumija živjela je između 3400. i 3100. godine prije Krista, a smrt je dočekala u Alpama, gdje je ubijena strijelom i brutalno napadnuta. Nedavna istraživanja otkrivaju da, da nije bio ubijen, mogao je biti izložen većem riziku od srčanog udara.
Medicinški Uvid u Ötzijevo Srce
Tim istraživača iz Središnje bolnice Bolzano-Bozen izveo je CT skeniranje Ötzijevog srca i otkrio tri područja kalcifikacije u njegovim koronarnim krvnim žilama, kao i znakove kalcifikacije oko karotidne arterije i u arterijama na dnu lubanje. “Ako se otkriju kalcij, to znači da su prisutne aterosklerotske plakove. Kada bismo primijenili kalcifikacije na srce živog čovjeka, tada bi vrijednosti koje su pronađene u Ötziju odgovarale onima otprilike 45-godišnjeg muškarca svijetle puti,” izjavila je Patrizia Pernter, radiologinja u Središnjoj bolnici.
Ötzi i Njegov Aktivni Način Života
Procjene o Ötzijevoj dobi ranije su ukazivale na to da je imao oko 46 godina, što sugerira dosljednost između analize kalcifikacija i drugih studija. Interesantno je da je Ötzi vodio aktivniji način života nego većina današnjih ljudi, pa istraživači sugeriraju da je razvoj aterosklerotskih plakova mogao imati važnu genetsku komponentu za Ledenog čovjeka.
Genetska Predispozicija za Kardiovaskularne Bolesti
Analiza Ötzijevog genoma iz 2012. godine prethodno je sugerirala da je imao predispoziciju za kardiovaskularne bolesti. “Prisutnost ili odsutnost kalcijskih naslaga može biti od značaja pri procjeni kardiovaskularnih rizika za pacijenta. To znači da, pored drugih faktora rizika (lipidi u krvi, pušenje, povišeni krvni tlak, dijabetes itd.), prisutnost koronarne kalcifikacije može biti dodatna indikacija povećanog rizika od bolesti koronarnih arterija ili njenog razvoja u budućnosti,” objasnila je Pernter dok je raspravljala o tome što kalcifikacija može značiti za Ötzijevu budućnost.
Zaključak: Ötzi kao Primjer Genetske Zdravstvene Predispozicije
Ötzi je najstarija prirodna mumija ikada pronađena u Europi, a ova analiza naglašava jedan od najstarijih zabilježenih slučajeva vaskularne kalcifikacije. Istraživači smatraju da je Leden čovjek važan primjer uloge koju genetska predispozicija igra u razvoju ateroskleroze i bolesti koronarnih arterija.
Učenje o stanjima poput Ötzijevog srca može nam pomoći bolje razumjeti rizike i važnost održavanja zdravog načina života, kako bismo smanjili mogućnost sličnih zdravstvenih problema u budućnosti.