Neverovatno Rijetki Snimci Velikopolačastog Lignja u Tihom Oceanu
U tamnim dubinama Tihog oceana zabilježeni su spektakularno rijetki snimci velikopolačastog lignja, poznatog po svom vanzemaljskom izgledu i nevjerojatno dugim pipcima. Ovaj fascinantan video nedavno su snimili znanstvenici iz Minderoo-UWA Deep-Sea Research Centre i Inkfish, u sklopu Nove ekspedicije Tonganške jame 2024.
Što je Nova Ekspedicija Tonganške Jame 2024?
Ekspedicija traje od srpnja do listopada 2024. godine, a koristi podmornice i dubokomorske letjelice za mapiranje i istraživanje Tonganške jame, koja je druga najdublja oceanska jama na svijetu, nakon Marijanske jame. Ovi znanstvenici su prvi put zabilježili prisutnost velikopolačastog lignja na dubini od 3,300 metara (10,827 stopa) koristeći dubokomorsku letjelicu opremljenu kamerom i mamcem od ribe. Tim smatra sebe izuzetno sretnim, jer je zabilježeno manje od 20 viđenja ovog tajanstvenog stvorenja.
Karakteristike Velikopolačastog Lignja
Velikopolačasti lignje poznati su po svojim dugim, mršavim pipcima koji vise s njihovih tijela, dosegnuvši dužinu do 8 metara (26 stopa). Ova neobična bića pripadaju rodu Magnapinna, što na latinskom znači “velika peraja”. Trenutno su poznate samo tri vrste – M. atlantica, M. pacifica i M. talismani, no moguće je da postoje i druge neotkrivene vrste u oceanima.
Istraživanje Tonganške Jame
Profesor Alan Jamieson, direktor Minderoo-UWA Deep Sea Research Centre i vođa trenutne ekspedicije, ranije je objavio rad o velikopolačastom lignju nakon što je s njim stupio u kontakt prilikom ronjenja u Filipinskoj jami. Osim dokumentiranja morskog života, ekspedicija će također prikupljati informacije o geologiji Horizon Deep-a, najdublje točke Tonganške jame, koja se nalazi na dubini od otprilike 10,800 metara (35,433 stopa) ispod razine mora.
Iznenađujuće Otuđenje Horizon Deep-a
Profesor Jamieson nedavno je uronio u dubine Horizon Deep-a na podmornici s posadom i napravio iznenađujuće zapažanje: područje se činilo praznim i sivim, skoro potpuno bez života, osim nekoliko crvljivih štitnog crva. Razlog tome zašto ovdje nema mnogo bioraznolikosti nije jasan; možda je to povezano s stabilnošću nagibu morskog dna.
Zaključak: Fascinantna Istraživanja
“Odsustvo je jednako zanimljivo kao i prisutnost, možda samo pomalo manje odmah zadovoljavajuće. Fascinantno je zašto ovdje apsolutno ništa ne postoji,” rekao je Jamieson u videu koji objašnjava dio ekspedicije Tonganške jame 2024. Ova istraživanja ne samo da pružaju uvid u misteriozni morski život, već i u svijet koji ostaje skriven ispod površine oceana.
Ostavljajući nas sa više pitanja nego odgovora, ekspedicija nastavlja otkrivati tajne dubokog mora i nadamo se još fascinantnijim otkrićima.