Nevjerojatan fosil pčele star 14,6 milijuna godina otkriven u Novom Zelandu

Uzbudljivo otkriće: Fosilizirani pčela stara 14,6 milijuna godina pronađena na Novom Zelandu

Otkriće fosila bilo koje vrste predstavlja uzbudljiv trenutak za znanost, no neki su posebno značajni. Na Novom Zelandu otkriven je fosilizirani pčela star 14,6 milijuna godina, što označava prvi pronađeni fosil pčele iz Zealandije.

Mjesto otkrića i geološki kontekst

Near Outrama u Otago, na južnom otoku Novog Zelanda, smjestio se Hindon Maar kompleks, koji datira iz srednjeg miocena. Ovaj područje obuhvaća četiri blizu postavljena vulkana i ranije je otkrivene velike količine fosilnih insekata raznih redova.

Opis fosilne pčele

Fosil pčele otkriven u ovom području sačuvan je u organskom mulju i imenovan je Leioproctus (Otagocolletes) barrydonovani. Ova pčela, ženka koja mjeri 6.4 milimetra u dužini, pokazuje obilježja slična tri podgenera suvremenih Leioproctus pčela koje su autohtone za Novi Zeland.

Razvijanje specijalizacija u autohtonim vrstama

Istraživači smatraju da ako je rod Leioproctus postojao na Novom Zelandu prije 14,6 milijuna godina, imao bi dovoljno vremena za diversifikaciju ili razvoj specijalizacija povezanih s cvjetovima koji su tada postojali. “Neki insekata su očigledno napredovali i razvili jedinstvene značajke unutar Novog Zelanda, no mnogi su očito i enigmatično oskudni s obzirom na složenost i raznolikost krajolika, što izgleda odražava njihov kasni dolazak na otoke”, navode autori.

Aktualna situacija vrijesnog Leioproctusa

Trenutno postoji samo 18 vrsta endemskih Leioproctus pčela na Novom Zelandu, sugerirajući da se dogodio događaj koji je spriječio širenje specijacija. “Interakcije su spriječile liniju da doživi širu specijaciju”, smatraju istraživači. Također, smatraju da bi suvremeni Leioproctus mogli predstavljati vrijeme kada je rod došao na Novi Zeland, neovisno o trenutnim vrstama pčela.

Moguće biljke domaćini i okoliš

Tim istraživača vjeruje da je pčela živjela u mješovitim listopadnim šumama koje su okruživale miocenski maar jezero. Trenutno nije poznata biljka domaćin za novu vrstu, niti je pronađen polen vezan uz fosil. Međutim, cvjetovi vrste Pseudopanax često se nalaze na istom nalazištu, što sugerira da je pčela možda obilazila te vrste uz druge biljke.

Zaključak

Ovo otkriće fosilizirane pčele predstavlja značajan doprinos našoj razumijevanju evolucije i biodiverziteta na Novom Zelandu. Ova pčela otvara nova pitanja o povijesti ekosustava i naseljavanju otoka. Čitajući o ovom važnom otkriću, znanstvenici i entuzijasti mogu baciti novo svjetlo na evolucijske procese koji su oblikovali današnje vrste.

Rad je objavljen u časopisu Zoosystema.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Palo Alto Networks PAN-OS suočava se s napadima hakera na zaobilaženje autentifikacije

Next Post

Potresi na Santoriniju: Što se događa – i zašto?

Related Posts