Nepoznato pleme drevnih lovaca-sakupljača u Teksasu stvaralo je glazbu koristeći ljudske kosti

Nova Otkrića o Drevnim Lovcima-Sakupljačima s Južne Texas

Na obali južnog Texas-a, arheolozi su otkrili fascinantne artefakte koji sugeriraju da je nepoznata plemena drevnih lovaca-sakupljača možda stvarala glazbu koristeći izmijenjene ljudske kosti. Ove informacije dolaze iz nove studije koju je proveo dr. Matthew Taylor s Augusta univerziteta, koji se fokusirao na analizu niz relicata pronađenih na mjestima iz prehistorijskog doba.

Otkrivena Glazbena Sredstva

Dr. Taylor je pregledao 29 artefakata od ljudske kosti datiranih u kasno prehistoričko razdoblje, koje je u Sjedinjenim Američkim Državama trajalo do 16. stoljeća. Njegovo istraživanje otkrilo je da su 27 artefakata napravljeni od kostiju ruku ili nogu, dok su preostala dva oblikovana od rebara. Najzanimljiviji predmet je glazbeni ribalj koji je napravljen od humerusa, koji sadrži 29 utora na svojoj površini.

  • Ovi utori su vjerojatno korišteni za sviranje, a instrument je mogao proizvoditi zvukove struganjem drugog komada po tim utorima.
  • Druga strana ribalj sadrži geometrijske uzorke koji služe kao dekoracija.

Tehnika Izrade i Kulturne Paralele

Artefakti su izrađeni koristeći tehniku “rezanja i lomljenja”, što zahtijeva sate pažljivog rada. Iako su predmeti od ljudske kosti često tumačeni kao dokazi štovanja predaka ili ratni trofeji, dr. Taylor ukazuje na to da u južnom Texasu nije pronađeno mnogo dokaza o ovim praksama. Klima i kulturološke razlike možda su igrale ulogu u ovim razlikama.

Nazivajući instrument «omichicahuaztli» na jeziku Nahua, ovi meksički instrumenti dijele mnoge sličnosti s novootkrivenim primjerkom iz Texas-a. Iako su meksički ribalji gotovo uvijek izrađeni od kostiju butina, dr. Taylor smatra da bi može predstavljati imitaciju meksičkih religijskih praksi, što implicira kulturnu razmjenu između astečkog carstva i domorodačkih plemena koja su živjela u južnom Texasu.

Zaključak

Iako drevni stanovnici južnog Texas-a nisu smatrali rukovanje ljudskim ostacima tabuom, dr. Taylor zaključuje da ovo istraživanje ne podržava niti opovrgava teoriju o kanibalizmu. Ova otkrića otvaraju vrata novim razumijevanjima složenih interakcija između kultura te nas pozivaju da preispitamo naše pretpostavke o prehistorijskim društvima. U svakom slučaju, ovo istraživanje pridonosi bogatstvu našeg znanja o civilizacijama koje su prethodile europskoj kontaktu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Svjetski jedini hladnokrvni sisavac živio je na otoku i stario kao krokodil

Next Post

Je li gorila doista položila isti test koji je polagao Trump?

Related Posts