Nepoznata životna forma izgradila je strukture u namibijskoj pustinjskoj steni pre više od milion godina

Otkrivenje mikro-tunela u stijenama Južne Afrike i Arapskog poluotoka

U stijenama južne Afrike i na Arapskom poluotoku pronađeni su neobični, sitni oblici koji su zaintrigirali znanstvenike. Ove jedinstvene strukture, poznate kao mikro-tuneli, dokaz su postojanja životnih oblika koji ostaju nepoznati. Ovaj članak istražuje fascinantno otkriće i njegove potencijalne posljedice na globalni ugljični ciklus.

Što su mikro-tuneli?

Mikro-tuneli su cjevasti prolazi promjera oko pola milimetra i dužine do 3 centimetra. Prvi put su ih identificirali profesor Cees Passchier sa Sveučilišta Johannes Gutenberg u Mainzu dok je radio terenske istraživačke radove u Namibiji prije otprilike 15 godina. Slične strukture pronađene su i u mramoru Saudijske Arabije te u vapnencu Omana.

Život unutar stjena

Tijekom istraživanja, tim znanstvenika otkrio je biološki materijal unutar mikro-tunela, što sugerira da su mikroorganizmi odgovorni za stvaranje ovih neobičnih prolaza. “Bili smo iznenađeni jer su ovi tuneli očito rezultat biološkog procesa, a ne geološkog”, izjavio je profesor Passchier.

Mikroorganizmi koji nastanjuju unutrašnjost stjena nazivaju se endolitima, što potječe od grčke riječi za “unutar stjene”. Ovi organizmi nisu rijetkost u pustinjskim i drugim ekstremnim okruženjima, gdje izvode energiju i hranjive tvari iz stjena.

Otkrića u Namibiji

Unutar namibijskih mikro-tunela, istraživači su pronašli prah kalcijevog karbonata, glavnog sastojka mramora. Vjeruju da su tajanstveni mikroorganizmi prokopali mramor kako bi izvukli hranjive tvari iz kalcijevog karbonata, ostavljajući iza sebe ovaj prah.

Međutim, tim znanstvenika nije bio siguran kojoj vrsti organizma pripadaju ovi tuneli – da li su to bakterije, lišajevi, gljive ili neka druga forma života. Nažalost, zbog starosti uzoraka, koja može dosezati do 2 milijuna godina, istraživači nisu uspjeli pronaći DNK ili proteine.

Pitanja koja ostaju

“I dalje ne znamo da li se radi o obliku života koji je izumro ili je možda još uvijek živ negdje”, istaknuo je Passchier. “Ono što nas uzbuđuje oko ovog otkrića je činjenica da ne znamo koji endolitski mikroorganizam ovo može biti. Je li to poznati oblik života ili potpuno nepoznati organizam?”

Prof. Passchier naglašava da su ove strukture vrlo stold i da su se formirale u nešto vlažnijim klimatskim uvjetima, a ne u suhom pustinjskom okolišu kakav vlada danas.

Utjecaj na globalni ugljični ciklus

Otkriće ovih mikro-tunela moglo bi imati značajne posljedice za globalni ugljični ciklus. Microorganizmi koji su stvorili ove strukture mogli bi igrati ulogu u razgradnji karbonskih minerala, utječući na skladištenje ugljika i njegovu oslobađanje u ekosustavima Zemlje.

“Htjeli bismo da znanstvena zajednica postane svjesna ovog oblika života, čija opstojnost nije potvrđena”, zaključio je Passchier.

Zaključak

Istraživanje mikro-tunela predstavlja velik korak prema razumijevanju složenosti života unutar stjena i njihovoj ulozi u ekosustavima. Ovo otkriće ne samo da dodatno naglašava važnost mikroorganizama u prirodi, već također otvara nove perspektive za buduća istraživanja o životnim oblicima koji su se razvijali u ekstremnim uvjetima. Razumijevanjem ovih struktura, mogli bismo bolje shvatiti kako život može preživjeti i kako utječe na našu planetu.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Koji je najveći cvijet na svijetu?

Next Post

Curčenje podataka Stalkerwarea potencijalno pogađa preko 2 milijuna korisnika, uključujući tisuće Apple uređaja

Related Posts