Izvještaj o Atmosferskim Rijegama: Kanadske Kiše u Rujnu
Početkom rujna, Kanada i dijelovi Sjedinjenih Američkih Država suočili su se s obilnom kišom, a sada smo možda otkrili razlog – sumnja se da je to proizašlo iz jedne od najintenzivnijih atmosferskih rijeka viđenih u sjeveroistoku Tihog oceana od 2000. godine. Atmosferske rijeke često se opisuju kao “rijeke u nebu”; to su uski, strujajući stupci kondenzirane vodene pare u atmosferi koji mogu doseći dužinu veću od 2000 kilometara (1243 milje).
Kako Atmosferske Rijeke Djeluju
Kada atmosferske rijeke stignu na kopno, ta vodena para se hladi i oslobađa u obliku kiše ili snijega. Većinom su ove rijeke prilično slabe i pozitivno doprinose vodenim resursima donoseći potrebne padaline. No, kada je jedan takav stupac prošao kroz zaljev Aljaske krajem rujna, bio je neobično snažan. Obalne regije Kanade i jugoistočne Aljaske bile su izložene jakoj kiši nekoliko dana.
Utjecaj Jake Kiše u British Columbiji
Najveće količine oborina zabilježene su u planinskim područjima Coast i Hazelton, kao i u Nacionalnom parku Glacier Bay. Unatoč opasnostima koje takvi fenomeni mogu donijeti, jedan mali grad u British Columbiji imao je četiri uzastopna dana s količinom kiše između 56,2 i 99,3 milimetara (2,2 do 3,9 inča) svaki dan. Za usporedbu, isti grad zabilježio je ukupno 118,7 milimetara (4,7 inča) kiše tijekom cijelog rujna 2023. godine.
Kategorije Atmosferskih Rijeka
Kada je ova atmosferska rijeka dosegla kopno, pripadala je kategoriji 4 ili 5 – pri čemu je 5 najviša moguća kategorija. Kategorije 5 smatraju se “iznimnim” i prvenstveno opasnim, što sugerira rizik od poplave. Slična je Saffir-Simpsonovoj ljestvici koja se koristi za uragane. Ovaj relativno novi sustav kategorizacije, postavljen 2019. godine, temelji se na maksimalnoj intenzitetu i trajanju atmosferske rijeke.
Kako se Mjeri Intenzitet
Jedan od ključnih pokazatelja u ovoj kategorizaciji je integrirani transport vodene pare (IVT), koji kombinira brzinu vjetra i razinu atmosferske vlage te daje pokazatelj intenziteta atmosferske rijeke. Prema NASA Earth Observatory, kada su znanstvenici s Centra za zapadnu vremensku i vodenu ekstremnost na Sveučilištu California, San Diego prvotno izračunali IVT za nedavni događaj atmosferske rijeke, rezultat je bio izuzetno visok u usporedbi s drugima viđenim u tom području u posljednjih 23 godine.
Atmosferski znanstvenik Bin Guan izjavio je za NASA Earth Observatory da je takav intenzitet “izvanredan.” Ali, što je uzrokovalo ovakvu pojavu? Prema Guanu, moglo bi biti riječ o promjenama u klimatskom obrascu poznatom kao Arktička oscilacija, koji je obično rijetko viđen u rujnu: “To bi moglo biti jedno od stanja koja su potencijalno doprinijela ovom iznimno snažnom događaju atmosferske rijeke.”
Zaključak
Ova pojava atmosferskih rijeka predstavlja izazov i priliku za razumijevanje klimatskih promjena i njihovog utjecaja na vrijeme u Kanadi i SAD-u. Kako znanstvenici nastavljaju istraživati ove fenomena, bit će zanimljivo pratiti kako se naš klimatski sustav razvija i kako to utječe na našu svakodnevicu.