Izvještaj o Istraživanju Razlika između Muških i Ženskih Mozgova
Pregled višedecenijskog istraživanja pokazao je kako su ženski i muški mozgovi iznimno slični. Suprotno uvjerenju “onog jednog seksističnog ujaka”, mozgovi žena ne razlikuju se od muških, a otkrivene razlike nisu bile dosljedne ni između različitih studija.
Činjenice o Istraživanju
Ovaj pregled, objavljen u časopisu Neuroscience and Biobehavioral Reviews, analizirao je 30 godina studija pomoću MRI-a i studija na kadaverima. Kada se ispravi veličinu mozga, spol utječe samo na jedan posto svake razlike.
Neuroseksizam: Pogrešna Uvjerenja u Neurologiji
Neurologija je proteklih nekoliko desetljeća bila prožeta seksizmom, nazvanim “neuroseksizam”. Ova pojava proizlazi iz niza pogrešno interpretiranih ili pristranih studija, a rezultirala je uvjerenjem da su mozgovi žena manje razvijeni, slabiji u logičkom razmišljanju ili imaju manje sive tvari, što ih navodno čini prikladnijima za multitasking i klasične rodne uloge. Međutim, analizom podataka dolazimo do zaključka da ova uvjerenja nikada nisu bila potkrijepljena čvrstim dokazima, ali to nije spriječilo mnoge da ih citiraju.
Lise Eliot: Borba protiv Neuroseksizma
Lise Eliot, neuroznanstvenica i borac protiv svih oblika neuroseksizma, odlučila je dublje istražiti razlike između mozgova dviju skupina. Istraživanje je obuhvatilo velik broj studija, od kojih su mnoge imale rezultate koji su se izravno sukobili. Eliot i njezin tim proučili su rezultate i metodologiju svake pojedine studije. “Kao i mnogi neuroznanstvenici, bila sam pod dojmom da ako se možemo osloniti na veće uzorke, uklonit ćemo šum; moći ćemo vidjeti te pouzdane razlike,” izjavila je Eliot za Academic Times. “A uzorci postaju sve veći – u tisućama su – ali ne nalazimo te pouzdane razlike.”
Prava Razlika između Muških i Ženskih Mozgova
To ne znači da su muški i ženski mozgovi potpuno identični. Točno je da je mozak muškaraca malo veći – oko 11 posto u volumenu – no veći mozgovi općenito imaju više bijele tvari, bez obzira na to jesu li muški ili ženski. Bijela tvar služi za prijenos poruka unutar mozga i ne korelira s funkcionalnim poboljšanjima. U stvarnosti, veličina mozga nije povezana s inteligencijom – da jest, sperma kit bi već istraživala galaksiju.
Nakon ispravka veličine, čini se da su mozgovi muškaraca i žena monomorfni (pokazuju malo ili nimalo varijacije), a ne dimorfni. Neke velike studije tvrdile su da su otkrile veće specifične strukture kod žena zbog distribucije estrogenih receptora, no stvarna mjerenja volumena mozga bila su nepouzdana i bez značaja.
Zaključak: Temeljan Pregled Razlika u Mozgovima
Ovaj pregled predstavlja najopsežniju i najnoviju usporedbu razlika između muških i ženskih mozgova. Nalazi potvrđuju ono što mnogi već znaju – ne postoji apsolutno nikakav konsenzus o jakom seksualnom dimorfizmu u ljudskim mozgovima.
U konačnici, istraživanja koja su otkrila sličnosti između muškog i ženskog mozga izazivaju nova razmišljanja o rodnim stereotipima i neuroznanosti. Prirodna raznolikost i kompleksnost ljudskog mozga daleko nadilaze jednostavne podjele prema spolu.