Neandertalci su možda ovladali vatrom prije 270.000 godina

Najstariji Dokazi Kontrolirane Upotrebe Vatre u Europi Otkiveni u Špilji U Francuskoj

U špilji na jugu Francuske, koja je nekada bila stanište neandertalaca – ili možda njihovih predaka – pronađeni su mogući najstariji izravni dokazi kontrole vatre od strane ljudi u Europi. Iako još uvijek nije jasno koja vrsta prapovijesnih hominida zapalila ta ognjišta, otkriće sugerira da je naš rod usvojio sposobnost da zapali plamen po vlastitoj želji prije otprilike 270,000 godina.

Izazovi u Istraživanju Upotrebe Vatre

Istraživači, koji trenutno podvrgavaju svoju studiju recenziji, objašnjavaju da povratak na korištenje vatre u dalekoj prošlosti predstavlja velike izazove. Jedan od problema je nemogućnost utvrđivanja jesu li ugljenizirani artefakti uzrokovani ljudskim požarima ili prirodnim požarima. Čak i kada su dokazi o namjernoj upotrebi vatre jaki, teško je znati je li plamen zapaljen namjerno ili slučajno. Neki od primjera uključuju nošenje gorućih štapova ili žeravice s drugih mjesta.

  • Oko 1.6 milijuna godina unazad postoje dokazi o korištenju vatre na ljudskim lokalitetima.
  • Određivanje trenutka kada smo naučili kontrolirati vatru i dalje predstavlja misteriju za antropologe.

Otkriće u Špilji Orgnac 3

Autori studije usmjerili su se na špilju Orgnac 3, koja je bila nastanjena ljudima tijekom ranog i srednjeg kamenog doba, prije nego što je Homo sapiens stigao u Europu. Istraživači su pronašli nekoliko ognjišta, kao i čađav mineralni oblik, što ukazuje na prisutnost vatre u toj špilji u prošlosti.

Korištenjem modernih metoda datiranja, poznatih kao fuliginochronologija, istraživači su otkrili da je između 23 i 27 požara zapaljeno tijekom tisućljeća oko 270,000 godina unazad. Ovo otkriće sugerira da su ognjišta možda koristili neandertalci ili njihov najbliži zajednički predak, Homo heidelbergensis.

Frekvencija Korištenja Vatre

Premda vatre nisu zapaljene svakodnevno, učestalost plamenova sugerira da se netko povremeno vraćao kako bi zapalio logorsku vatru svakih nekoliko desetljeća. Zanimljivo je da su ti požari bili smješteni duboko unutar špilje, što sugerira da su ih zapalili ljudi, a ne prirodni događaji poput munje.

Nova Otkrića i značaj

Ranije, najraniji dokazi o kontroliranoj upotrebi vatre dolazili su iz špilje u Španjolskoj, gdje su ognjišta možda zapaljena prije otprilike 245,000 godina. Tijekom ovog istraživanja, znanstvenici su otkrili da je 52% požara bilo tijekom vlažnih razdoblja, kada prirodni požari vjerojatno nisu mogli zahvatiti lokalni krajolik.

Autori studije navode: “S obzirom na dokaze ljudske aktivnosti i uvjete okoliša, najvjerojatnija hipoteza je da su tragovi čađi u [Orgnac 3] zapravo ostatci antropogene vatre.” Zaključuju da ovo istraživanje pruža snažne dokaze o umijeću vatre među hominidima srednjeg pleistocena.

Zaključak

Ovo novo istraživanje ne samo da pomaže u razjašnjavanju povijesti korištenja vatre među našim precima, već i ukazuje na značajnu evolucijsku prekretnicu u ljudskoj povijesti. Približavanje odgovorima na pitanja o kontroli vatre predstavlja ogromnu korist za razumijevanje naših večnih predaka i njihove interakcije s okolišem.

Studija je trenutno dostupna kao pre-print na Research Square.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ovaj univerzalni procesor kombinira CPU, GPU, DSP i FPGA na jednom čipu

Next Post

Intel tiho dodaje Jaguar Shores na svoj Gaudi AI akcelerator plan dok se nastoji agresivnije natjecati protiv AMD-a i Nvidije

Related Posts