Napokon je sigurno ponovno obrađivati tisuće acresa zemlje blizu Černobila

Povratak poljoprivrede u blizini Černobila: Nova istraživanja otkrivaju sigurna zemljišta za uzgoj

Gotovo četiri desetljeća nakon katastrofe u Černobilu, poljoprivrednici bi se mogli vratiti na svoja zemljišta. Novi znanstveni podaci pokazuju da su veliki dijelovi nekada napuštenih poljoprivrednih površina nedaleko od Zone isključenja u sjevernoj Ukrajini sada sigurni za kultivaciju.

Posljedice Černobilske katastrofe

Tokom nuklearne katastrofe 1986. godine, ogromne količine štetnih radionuklida raspršene su u zrak, kontaminirajući okolno tlo, vodu i vegetaciju. Dok su se neki od tih radioaktivnih materijala brzo raspali, drugi, posebno cezij-137 s poluvijekom od 30 godina, ostali su u okolišu desetljećima. Pored toga, značajan problem predstavlja stroncij-90, koji biljke lako apsorbiraju iz tla.

Zona isključenja: Sigurna i divlja

Kako bi zaštitili stanovništvo od posljedica zagađenja, sovjetske vlasti su bile prisiljene uspostaviti zonu isključenja površine 4,200 četvornih kilometara oko ruševina nuklearne elektrane, koja i danas ostaje nenaseljena (što pridonosi biološkoj raznolikosti). Također su stvorili drugu zonu od 2,000 četvornih kilometara poznatu kao “Zona obveznog preseljenja”, koja nikada nije potpuno napuštena i još uvijek ima tisuće stanovnika. Međutim, korištenje zemljišta je ograničeno zbog strahova od zagađenja.

Nova istraživanja o sigurnosti zemljišta

U novom istraživanju, znanstvenici iz Ujedinjenog Kraljevstva i Ukrajine vratili su se u napuštena područja oko Černobila kako bi ponovno procijenili sigurnost potencijalnog poljoprivrednog zemljišta. Istražujući uzorke tla i mjereći gama zračenje u okolišu, istraživači su utvrdili da razina zračenja kojoj su izloženi poljoprivrednici nije samo daleko ispod ukrajinske sigurnosne granice, već i mnogo niža od prirodnog pozadinskog zračenja s kojim se ljudi svakodnevno susreću.

Dodatno, razine cezija-137 pokazale su se dovoljno niskima za siguran uzgoj većine usjeva. Kako bi svoje hipoteze stavljali na test, istraživači su postavili probno polje od 100 hektara u Zhytomyr regiji Ukrajine. Tamo su razvili jednostavnu, ali pouzdanu metodu mjerenja količine radioaktivnog materijala u tlu i procjene vjerojatnosti apsorpcije od strane svakodnevnih usjeva poput krumpira, žitarica, kukuruza i suncokreta.

Potencijal povratka poljoprivredi

Na temelju svih svojih eksperimenata, istraživači tvrde da bi velike površine “Zone obveznog preseljenja” mogle biti sigurno obrađivane i, uz pažljivo planiranje, Ukrajina bi mogla ponovno dobiti do 20,000 hektara poljoprivrednog zemljišta u toj regiji. Međutim, određene kulture – poput mahunarki kao što su grah, grašak i leća – morale bi biti izvan upotrebe jer tendiraju apsorbirati i nakupljati više razina nekih radionuklida iz tla.

Inovativna ponovna upotreba napuštenih zemljišta

Znanstvenici i poljoprivrednici raspravljaju o ovoj temi još od 1990-ih, a neki hrabri poljoprivrednici su se već vratili na dijelove zemljišta zahvaćenih Černobilom kako bi ponovno obrađivali polja. Neki od istraživača iz ovog najnovijeg istraživanja uključeni su u projekt koji je proizveo vodku od vode i usjeva prikupljenih i uzgajanih blizu Černobila. Tim projekta, s pravim imenom ATOMIK, želi pokazati da se napuštena zemljišta mogu ponovno upotrijebiti kako bi pomogla lokalnim zajednicama. Ističu da je njihov artizanski liker potpuno siguran i, što je još važnije, odličnog okusa u martini!

Zaključak

Nova istraživanja nude nadu za povratak poljoprivrede u blizini Černobila, što bi moglo donijeti koristi lokalnim zajednicama te onima koji žele ponovno obrađivati tu plodnu, no dugo zaboravljenu zemlju. Dok se znanstvenici i poljoprivrednici zajednički suočavaju s izazovima, budućnost izgleda svjetlije nego ikada prije.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

“Milkshake od izmeta” može poboljšati crijevnu mikrobiotu beba rođenih carskim rezom

Next Post

LG Display najavljuje isplativost tehnologije ‘Dream OLED’ – ali se ne bih oslanjao na to da ćemo je vidjeti u sljedećoj generaciji OLED TV-a

Related Posts