Nakon 100 godina, znanstvenici konačno pronalaze genetsku mutaciju koja čini mačke narančastima

Otkriće Genetske Mutacije koja Uzrokuje Narančastu Boju Mačaka

Uvod

Za sve ljubitelje narančastih mačaka, imamo uzbudljive novosti! Iako znanstvenici nisu uvjereni da “narančasto ponašanje” stvarno postoji, nakon više od sto godina sumnje, konačno su otkrili genetsku mutaciju koja daje našim omiljenim mačkama nalik Garfieldu taj divan narančasti izgled. U ovom članku istražujemo ovo fascinantno otkriće i njegovu važnost.

Gdje se nalazi mutacija?

Znanstvenici su uspjeli suziti pretragu na X kromosom, jer većina narančastih mačaka pripada muškom spolu. Muške mačke imaju samo jedan X kromosom (drugi je Y), što znači da ukoliko imaju mutaciju koja uzrokuje narančastu boju krzna, potpuno će biti narančaste. S druge strane, ženke mačke imaju dva X kromosoma, što smanjuje vjerojatnost da će oboje nositi mutaciju. Ipak, neke ženke mogu nositi mutaciju samo na jednom X kromosomu, što objašnjava zašto vidimo mačke s narančastim mrljama na kaliko ili kornjačevini.

“Ove narančaste i crne mrlje nastaju jer se u ranoj fazi razvoja jedan X kromosom u svakoj stanici nasumično isključuje,” pojašnjava Hiroyuki Sasaki, genetičar s Kyushu sveučilišta. “Kako se stanice dijele, nastaju područja s različitim aktivnim genima boje krzna, što rezultira različitim mrljama. Ovaj učinak je toliko vizualan da je postao klasičan primjer inaktivacije X kromosoma, iako odgovarajući gen nije bio poznat.”

Otkrivanje genetske mutacije

Sasaki se našao na čelu novog istraživanja koje je identificiralo gen i mutaciju koje uzrokuju narančastu boju mačaka. Dvije neovisne studije analizirale su DNA narančastih i nenarančastih mačaka u potrazi za genetskim mutacijama koje su zajedničke samo za narančaste pripadnike. Nakon što su eliminirali druge mogućnosti, otkrili su ključ: malu delaciju u nekodirajućem području gena ARHGAP36.

Ova sitna promjena ne utječe na protein koji gen kodira, ali povećava njegovu aktivnost. “Arghap36 se ne izražava u pigmentnim stanicama mišića, ljudskim pigmentnim stanicama ili pigmentnim stanicama mačaka koje nisu narančaste,” ističe Christopher Kaelin, vodeći znanstvenik u genetici sa Stanford Medicinea. “Mutacija u narančastim mačkama čini se aktivira ekspresiju Arghap36 u tipu stanica, pigmentnim stanicama, gdje se inače ne izražava.”

Što dalje?

Sasaki i njegovi kolege sada žele otkriti više o funkciji ARHGAP36 na molekularnoj razini. Ovo otkriće ne koristi samo za bolje razumijevanje mačaka, već može biti značajno i za ljude, s obzirom da imamo ovaj gen također. Gdje i kada je nastala mutacija u ARHGAP36? Kaelin sugerira da je to nešto što se pojavilo u domaćoj mački, vjerojatno u ranim fazama procesa domestikacije. “Znamo to jer postoje slike iz 12. stoljeća na kojima se jasno vide kaliko mačke,” dodaje Kaelin.

Sasaki je također radoznao oko ovog pitanja, čak razmišlja o mogućem istraživanju drevnih egipatskih slika mačaka ili testiranju DNA mumificiranih mačaka kako bi otkrili ima li narančastih mačaka iz tog doba. “To je ambiciozno, ali uzbuđen sam za pokušaj,” zaključuje Sasaki.

Zaključak

Ovo otkriće ne samo da objašnjava zašto narančaste mačke izgledaju onako kako izgledaju, već otvara vrata za daljnja istraživanja o genetskim mutacijama u životinja. Istraživači nastavljaju raditi na otkrivanju funkcije ARHGAP36, a njihova otkrića mogla bi imati dalekosežne posljedice za buduća genetika. Za sve ljubitelje narančastih mačaka, ovo su svakako zanimljive vijesti!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Sony WH-1000XM6 slušalice su službene – evo 3 stvari koje trebate znati, i da, dizajn je prenosiviji

Next Post

Nvidia RTX 5090 GPU-ovi mogu brzo probiti složene lozinke, ali dodavanje više znakova je rješenje

Related Posts