Najveći otok na jezeru na svijetu ima svoja jezera – koja također imaju jezerske otoke

Otkrivanje Otoka Manitoulin: Najveće Jezero Otočno Mjesto na Svijetu

Ako ste smatrali da je film Inception težak za razumjeti, pričekajte da čujete o Otoku Manitoulin. Smješten u jezeru Huron, ovaj otok nije samo najveći jezerski otok na svijetu, već ima i svoja jezera, od kojih neka također imaju svoje otočiće. Bilo bi dobro zgrabiti Advil…

Geografski Podaci o Otoku Manitoulin

Otok Manitoulin nalazi se u kanadskoj regiji jezera Huron, blizu pokrajine Ontario. Njegova površina iznosi 2.766 četvornih kilometara (1.068 četvornih milja), što je samo 30 četvornih kilometara (12 četvornih milja) manje od Otave, glavnog grada Kanade. Ovaj otok je toliko velik da ima više od 100 vlastitih jezera – a ako se malo bolje zagledate u ta jezera, shvatit ćete koliko je fascinantno ono što otok nudi.

Izvanredna Jezera Otoka Manitoulin

Najveće jezero na otoku je Jezero Manitou, koje se prostire na 106 četvornih kilometara (41 četvorna milja) i predstavlja najveće jezero unutar otočja u jezeru na svijetu. Osim toga, poznato je kao najdublje jezero, što privlači razne vrste riba, uključujući pastrvu koja voli duboke vode.

  • Jezero Mindemoya: Iako nije tako veliko kao Manitou, dom je Otočića Blaga, koji je najveći otočić u jezeru na otoku u jezeru.
  • Treasure Island: Ovaj otočić nije uvijek nosio to ime; izvorno je bio poznat kao Mindimowenh, što na jeziku Ojibwe znači “stara žena”.

Prema legendi, otok je simbolizacija te stare žene, koja je bila baka prevaranta Nanabozha. Priča govori da je, dok je Nanabozho trčao preko Jezera Mindemoya s bakom na ramenima, izgubio ravnotežu te ju slučajno poslao u vodu.

Kulturna Važnost: Sheguiandah Nacionalno Povijesno Mjesto

Pored svojih raznih jezera i otočića, otok Manitoulin također je dom nacionalnog povijesnog mjesta Sheguiandah, koje je arheološko nalazište iz predhistorieskog doba. Prvo su ga otkrili arheolozi 1951. godine kada su pronašli bogatstvo artefakata koji datiraju unatrag gotovo 9.000 godina.

“Ostaci pronađeni u Sheguiandahu predstavljaju niz kulturnih okupacija ranih stanovnika današnjeg Ontarija, počevši od Paleoindijskog razdoblja oko 11.000. godine prije Krista, tijekom povlačenja ledeno jezera Algonquin. Lokalitet također sadrži artefakte iz Arhaičnog razdoblja (1000-500. godine prije Krista) kao i kamen alat iz kulture Point Peninsula povezan s razdobljem Srednjeg šumskog područja (0-500. godine poslije Krista),” objašnjava Parks Canada.

Artefakti pronađeni na ovom lokalitetu uključuju kamene alate i oružja, izrađene od komada koji su otkinuti iz okolnog kvarcnog stjenovog sloja.

Završne Misli

Otok Manitoulin nije samo impresivan po svojoj veličini, već i po svojoj bogatoj povijesti i kulturnom nasljeđu. Ova jedinstvena destinacija nudi nezaboravne poglede i fascinantne priče koje osvježavaju našu vezu s prirodom i prošlošću. Sljedeći put kada razmišljate o destinacijama u Kanadi, nemojte zaboraviti istražiti ljepote Otoka Manitoulin!

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Samsung Galaxy Z Fold 7 i Z Flip 7 mogli bi imati bolju autonomiju – ali ne iz razloga koji biste mogli očekivati

Next Post

Kvantna veličina neutrina vjerojatno je tisućama puta veća od atomskih jezgri

Related Posts