Najstarija šuma svijeta otkrivena u New Yorku
Kada pomislite na najstarije šume svijeta, vjerojatno vam na pamet dolaze amazonske prašume ili indijske šume s njihovim živim mostovima. No, zanimljivo je da se najstarija šuma zapravo nalazi u malom gradu Cairo u državi New York, a ne u glavnom gradu Egipta.
Otkriće najstarije šume
U kamenolomu prema dolje u Caireu, istraživači su otkrili mrežu stabala za koju vjeruju da se nekada protezala na impresivnih 400 kilometara. Ova opsežna mreža stara je 386 milijuna godina, što je čini najstarijom šumom na svijetu. Dr. Christopher Berry, paleobotaničar s Cardiff University, opisuje to iskustvo: “Hodate kroz korijene drevnih stabala. Stojimo na površini kamenoloma i možemo u mašti rekonstruirati živu šumu oko nas.”
Detalji o otkriću
Šuma je otkrivena 2019. godine, kada su istraživači proučili više od 3,000 četvornih metara drevne šume iz devonijske ere u podnožju Catskill planina, u Hudson Valley. Tijekom istraživanja, otkrili su dva tipa stabala: rana stabla nalik paprati, poznata kao cladoxylopsidi, i Archaeopteris, stabla s drvenim trupcem i spljoštenim zelenim listovima koji izlaze iz grana poput frondova. Istraživači vjeruju da su mogli pronaći i treću vrstu stabala koja se razmnožava spore, umjesto sjemena.
Izmjena ekosustava
Dr. Berry je naglasio: “Iznenađujuće je vidjeti biljke za koje se prije smatralo da imaju međusobno isključive stanišne preferencije, kako rastu zajedno na drevnoj delti Catskill.” Korijeni Archaeopteris stabala u jednom su području pronađeni dulji od 11 metara, što predstavlja neke od prvih primjera složenih sustava korijena koji su rasli zajedno s biljkama. Prije ovog otkrića, korijeni su bili nesloženi i odumirali kako su biljke rasle, ističu autori studije.
Posljedice otkrića
Dr. Berry nastavlja: “Ovo bi izgledalo kao prilično otvorena šuma s malim do umjereno velikim stablima nalik čempresa, s pojedinačnim i grupiranim biljkama nalik paprati manjih dimenzija koje rastu između njih.” Također su pronađeni fosili riba na ovome lokalitetu, što potkrepljuje tezu da bi ogromna šuma mogla biti uništena zbog poplava.
Najstarija šuma prema novim standardima
Prijašnja najstarija šuma, Gilboa Forest, nalazi se samo 40 kilometara daleko od nove rekordne šume, no smatra se da je oko 2 do 3 milijuna godina mlađa od one otkrivene u Caireu. Godine 2016. godine, isti tim istraživača otkrio je ogromnu tropsku fosilnu šumu u Norveškoj.
Utjecaj na ekologiju
Rast većih stabala s složenijim sustavima korijena potaknuo je proces poznat kao “otapanje”, tijekom kojeg se ugljikov dioksid povlači iz atmosfere i konačno pohranjuje kao vapnenac. S padom razine ugljikovog dioksida, razina kisika je mogla rasti, što je omogućilo evoluciju većih životinja i insekata unutar drevnih šuma.
Završne misli
Da bismo bolje razumjeli kako su stabla počela smanjivati razinu ugljikovog dioksida u atmosferi, moramo proučiti ekologiju i staništa najranijih šuma te njihove korijenske sustave, zaključuje dr. Berry. Ova otkrića ne samo da proširuju naše znanje o drveću i biljkama, već i o važnosti ekosustava i njihovih povijesnih promjena.