Zašto je Rodij najskuplji metal na svijetu?
Mnogi smatraju da je zlato jedno od najrjeđih i najskupljih plemenitih metala. Iako zlato zauzima visoku poziciju među metalima, postoji jedan metal koji itekako nadmašuje zlato kada se gleda cijena i rijetkost. Vrijednost plemenitih metala može varirati, a ovisi o potražnji i dostupnosti. Zlato je poznato po svojoj svestranosti, provodljivosti, trajnosti i estetici, zbog čega se redovito nalazi među pet najskupljih metala. Cijena zlata u vrijeme pisanja ovog članka iznosi više od 1,850 dolara po unci, što je impresivno, no daleko od cijene rodija, trenutno najskupljeg plemenitog metala.
Što čini Rodij tako skupim?
Cijena rodija trenutno iznosi 10,300 dolara po unci, a to ga čini jednim od najrjeđih i najcjenjenijih metala. Rodij se ne reagira lako s kisikom, što ga čini plemenitim metalom i savršenim katalizatorom otporan na koroziju i oksidaciju. Njegova izdržljivost i visoka točka taljenja od 1,964 stupnjeva Celzija (3,567 stupnjeva Fahrenheita) svrstavaju ga u grupu plemenitih metala, zajedno s platinom, paladijem, osmijem, iridijem i rutenijem.
Primjene rodija
Rodij se može koristiti u raznim industrijama zbog svoje svestranosti. Na primjer, može izdržati temperature vode i zraka do 600 stupnjeva Celzija (1,112 stupnjeva Fahrenheita) i ostati netopiv u većini kiselina. Zbog ovih karakteristika, rodij se koristi u:
- Automobilima
- %u010Aeronautici
- Električnim kontaktima
- Visokotemperaturnim termoakumulatorskim žicama i žicama otpora
Kako nastaje rodij?
Rodij je najočitiji među plemenitim metalima, a u Earth’s crust pojavljuje se u približno 0.000037 dijelova na milijun, dok je zlato dostupno u količini od oko 0.0013 dijelova na milijun, prema podacima Kraljevskog kemičarskog društva. Glavni izvori rodija su Južna Afrika i Rusija, a može se dobiti kao nusproizvod rafiniranja bakrovih i niklovih ruda koje sadrže do 0.1 posto ovog dragog metala. Godišnje se proizvede oko 16 tona rodija, dok se procjenjuje da ukupne rezerve iznose 3,000 tona.
Tko je otkrio rodij?
Rodij je otkriven 1803. godine od strane Williama Hydea Wollastona, engleskog kemičara koji je iz platinaste rude iz Južne Amerike izdvojio ovaj element. Njegovo otkriće uslijedilo je ubrzo nakon što je otkrio drugi plemeniti metal, paladij. Obično se nalazi u blizini platinastih naslaga, a od Wollastonove uzorke ekstrahiran je britvama od platine i paladija, ostavljajući tamnocrvenu prašinu koja se tretirala vodikom kako bi otkrila dragocjeni metal rodij.
Zaključak
Rodij je izvanredan metal zbog svoje rijetkosti, otpornosti i svestranosti u industrijskim primjenama. Unatoč svojoj ljepoti i vrijednosti, najveći dio potražnje za rodijom dolazi iz sektora automobila, posebno u proizvodnji katalizatora, što predstavlja pomalo neobičnu upotrebu za jedan od najrjeđih plemenitih metala na našem planetu. Ako vas zanima ulaganje u plemenite metale, rodij zasigurno zaslužuje vašu pažnju!