Antarktika: Ledeni Kontinent s Iznimnom Vulcanološkom Aktivnošću
Antarktika je poznata kao ledeni kontinent s ekstremnim hladnoćama, no ispod njezine smrznute površine krije se iznimno vulkansko djelovanje. Iako mnogi povezuju Antarktiku isključivo s ledom i hladnoćom, istina je da ovdje postoji više desetaka vulkana, većina njih smještena u Zapadnoj Antarktici i zemlji Marie Byrd. Prema jednom istraživanju iz 2017. godine, u ovoj regiji kontinentu zabilježeno je čak 138 vulkana, od kojih je osam ili devet aktivno.
Vulkanska Aktivnost u Antarktici
Iako su većina ovih vulkana uspavani, njihova aktivnost u prošlosti bila je daleko impresivnija. Nedavna istraživanja, koja analiziraju uzorke leda iz Antarktike, sugeriraju da je kontinent doživio masivne vulkanske erupcije tijekom posljednjeg ledenog doba. Mnoge od tih erupcija bile su veće od bilo koje poznate moderne erupcije. Među najpoznatijim vulkanima u Antarktici ističe se planina Erebus, koja je najviši aktivni vulkan u regiji i najjužniji aktivni vulkan na Zemlji, s visinom od 3,794 metra.
Planina Erebus: Impresivna Vulkanološka Znanost
Planina Erebus, koja nosi ime po personifikaciji tame iz grčke mitologije, prvi je put zabilježena 1841. godine kada ju je ugledao kapetan Sir James Clark Ross. Ovaj vulkan, smješten uz dva druga vulkana na otoku Ross, poznat je po svom jezgru koje sadrži užareno jezero lave koje se već od 1972. godine redovito aktivira. Tokom erupcija, planina Erebus ispušta oblake plinova i pare, a poznato je da izbacuje i dijelove stvrdnute lave poznate kao „vulkanske bombe“.
Još fascinantnije, znanstvenici su otkrili da erupcije ovog vulkana ispuštaju male kristale metalnog zlata, veličine do 20 mikrometara. Procjenjuje se da vulkan ispusti oko 80 grama zlata dnevno, što vrijedi otprilike 6000 dolara. Ove čestice zlata putuju daleko od vulkana; istraživači su otkrili tragove zlata u zraku do 1000 kilometara daleko.
Tragična Nesreća na Planini Erebus
Jedan od najpoznatijih događaja vezanih uz planinu Erebus je katastrofa zrakoplova Air New Zealanda. Dana 28. studenog 1979. godine, let 901 sudario se s bočnom stranom vulkana, ubivši svih 257 putnika i članova posade. Ovaj let bio je dio turističkog programa Air New Zealanda, koji je omogućio putnicima da uživaju u 11-satnom razgledanju Antarktike.
Na taj kobni dan bilo je oblačno, no zrakoplov je ipak poletio. Pilot, kapetan Jim Collins, pokušao je sletjeti s visine od 2,000 stopa spiralno se spuštajući u dva velika kruga. Nažalost, skoro u 13 sati, zrakoplov se sudario s planinom Erebus, ubijajući sve na brodu. Na mjestu nesreće spašavatelji su pronašli kamere putnika s netaknute filmovima. Fotografije su pokazale jasnu vidljivost u trenutku sudara, isključivši mogućnost da je vulkan bio zaklonjen gustim oblacima. Smatra se da je „bijela magla“ bila odgovorna za nesreću, jer je ravno svjetlo učinilo vulkan nevidljivim protiv pozadine ledenog tla.
Zbog ovog tragičnog incidenta, Air New Zealand ukinuo je svojim izlete iznad Antarktike nakon što su održani brojni skupi sudski sporovi i kontroverze.
Zaključak
Antarktika nije samo zamrznuti kontinent bez života, već i mjesto iznimne vulkanske aktivnosti koja fascinira znanstvenike i istraživače. Istovremeno, priče poput nesreće leta 901 podsjećaju nas na opasnosti koje krije ova neistražena regija.