Mysterij modernog “Londonskog čekića” pronađenog u staroj stijeni

Otkrivenje čekića u Red Creeku, Texas: Mistični artefakt ili samo geološka zagonetka?

U lipnju 1936. godine, dok su šetali uz Red Creek u Londonu, Texas, Emma Zadie Hahn i njen suprug Max Edmond Hahn napravili su neobično otkriće. Naime, u kamenom formiranju, koje je izgledalo kao drevna geološka struktura, izviri komad drva. Priča se nastavlja deset godina kasnije, kada je njihov sin, koji je očigledno bio znatiželjniji od svojih roditelja, odlučio razbiti kamen i otkriti što se unutra nalazi. Ono što je pronašao bio je čekić, koji je bio očigledno moderne izrade.

Uzimanje u obzir znanstvenih činjenica

Ovo otkriće privuklo je pažnju Carla Baugha, stvaratelja teorija mladog zemlje, koji je ustvrdio da kamen oko čekića potječe iz krednog razdoblja. Ova tvrdnja implicira da je netko izgubio čekić iz 19. stoljeća dok se, recimo, povlačio pred triceratopsom. Za Baugha, koji je bio u krivu, ovo je predstavljalo dokaz da je teorija evolucije netočna. “Ako artefakt zaista potječe iz krednog razdoblja, gdje to ostavlja teoriju evolucije, s obzirom na to da čovjek nije trebao evoluirati još 100 milijuna godina?” pitao je Baugh. “Ako je artefakt nedavno napravljen, to znači da je kredna formacija Hensell relativno mlada… Ponovno, gdje to ostavlja teoriju evolucije s njenim tradicionalnim datumima za kredne formacije?”

Objašnjenje znanstvenika

Naravno, odgovor je bio da je čekić moderan, ali je postao zarobljen unutar stijene zbog geoloških procesa koje Baugh nije poznavao. “Kamen je stvaran i izgleda impresivno nekom tko nije upoznat s geološkim procesima. Kako bi moderan artefakt mogao biti zarobljen u ordovicijskoj stijeni?” upitao je istraživač Glen J. Kuban u svom radu iz 1997. godine o čekiću, objavljenom u časopisu Paleo. “Odgovor je da sama konkrecija nije ordovicijska. Minerali u otopini mogu se učvrstiti oko intruzivnog objekta koji je bačen u pukotinu ili jednostavno ostavljen na tlu, ako je izvorna stijena (u ovom slučaju, navodno ordovicijska) kemijski topljiva.”

Što to zapravo znači?

Iako je ovo otkriće izuzetno fascinantno, kamenolom nije toliko drevan kao što izgleda. Moguće je da je čekić ispustio neki rudar prije više od jednog stoljeća, ili čak i ranije, nakon čega je stijena formirana oko njega. Nije, ponavljamo, dokaz postojanja “Obitelji Flintstone”.

Zaključak

Ova priča otkriva koliko je važno postaviti svoja otkrića u pravilan kontekst i razumjeti geološke i znanstvene procese. Bez obzira na fascinantne teorije, znanost uvijek ima objašnjenje koje otkriva pravu prirodu stvari. Ovaj neobični artefakt može poslužiti kao podsjetnik na zagonetnu prirodu povijesti i na to koliko je važno držati se znanstvene tvrdnje i istraživanja.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Autohtoni Južnoafrikanci i dalje izravno povezani sa svojim precima starim 10.000 godina

Next Post

Koja je najčešća boja očiju u svijetu?

Related Posts