Pronađena Najstarija Fosilizirana Mravlja: Nova Vrsta iz Doba Dinosaura
Zakopana u stijeni 113 milijuna godina, ova drevna kukac predstavlja najstariji poznati primjerak mrava u znanosti. Radi se o novoj vrsti koja pripada izumrloj podfamiliji mrava poznatoj kao Haidomyrmecinae – poznatijoj kao “mravi pakla” – koja je postojala tijekom razdoblja krede kada su dinosauri lutali Zemljom.
Izvanredna Otkrića u Brazilu
Fosil je otkopan iz formacije Crato, bogate ranokrednim fosilima na Araripe visoravni u sjeveroistoku Brazila. “Naš tim je otkrio novu vrstu fosilnih mrava koja predstavlja najraniji neosporni geološki zapis mrava,” izjavio je Anderson Lepeco, autor studije s Muzeja zoologije na Sveučilištu u São Paulu. “Kada smo naišli na ovaj izvanredni primjerak, odmah smo prepoznali njegov značaj, ne samo kao novu vrstu, već i kao potencijalno ključan dokaz o mravima u formaciji Crato,” dodao je Lepeco.
Izvanredna Očuvanost Fosila
Utonule u blok vapnenca, ove “izvanredno dobro očuvane” mrave su skenirane visoko razlučivom mikro-kompjutorskom tomografijom, modernom slikovnom tehnikom koja omogućava uvid u unošenje kamenih uzoraka bez uništavanja. Mravi pakla dobili su svoje zastrašujuće ime zbog svog noćnog izgleda, posebno zbog rogovlja nalik na đavolje, koje su možda koristili za držanje plena.
Složenost i Različitost
Ovo najnovije otkriće nije iznimka, iako dolazi s zanimljivim zaokretom. Iako pripada drevnoj liniji, ova vrsta mrava već je pokazivala niz visoko specijaliziranih značajki. Za razliku od modernih mrava, čeljusti ove prehistorijske vrste kretale su se naprijed, paralelno s glavom, uparene s izdanakom lica koji je izbio ispred očiju.
“Ono što ovo otkriće čini posebno zanimljivim je to što pripada izumrloj vrsti ‘mrava pakla’ poznatoj po bizarnoj predatorskoj prilagodbi. Unatoč pripadnosti drevnoj liniji, ova vrsta već je prikazivala visoko specijalizirane anatomske značajke, što sugerira jedinstvene ponašanje pri lovu,” objašnjava Lepeco.
Shvaćanje Evolucije Mrava
“Pronalazak ovako anatomski specijaliziranog mrava iz razdoblja od 113 milijuna godina izaziva naše pretpostavke o tome koliko brzo su ovi insekti razvijali kompleksne prilagodbe. Telovska morfologija sugerira da su čak i ovi najraniji mravi već evoluirali sofisticirane strategije lova bitno različite od njihovih modernih vršnjaka,” nastavio je.
Globalna Distribucija Drevnih Mrava
Ovaj drevni mrav pakla također izuzetno podsjeća na srodnike otkrivene u Mjanmaru, gotovo na drugom kraju svijeta. Otkriće sugerira široku prehistorijsku distribuciju, implicirajući da su ti zastrašujući mravi šetali preko pomičnih kontinenata krede. Ova studija objavljena je u časopisu Current Biology.
Zaključak
Prošlost krije brojne tajne, a otkrića poput ovog najstarijeg fosilnog mrava samo povećavaju našu znatiželju o životu na Zemlji prije milijuna godina. Učeći o ovim fascinantnim stvorenjima, nastavak istraživanja može nam pružiti nova razumijevanja o evoluciji i prilagodbi insekata.