Teorija o nuklearnom oružju i vulkanima: Mogu li eksplozije izazvati erupcije?
Pitanje o mogućnosti korištenja nuklearnog oružja za izazivanje vulkanskih erupcija fascinira mnoge, a posebno najpoznatiji primjer dolazi iz filma “Austin Powers”, gdje Dr. Evil prijeti da će izazvati erupciju aktivnog vulkana ako ne dobije otkupninu. Ova ideja o kombiniranju destruktivnog potencijala nuklearne eksplozije i moći vulkana neodoljivo privlači maštu – no koliko je to zapravo realno? Pogledajmo bliže ovu neobičnu teoriju.
Primjer supervulkana u Yellowstoneu
Jedan od najpoznatijih supervulkana nalazi se ispod Nacionalnog parka Yellowstone. Ovaj vulkan je ogroman, sa složenim sustavom dva magma komore. Prva komora dugačka je oko 90 kilometara i široka 40 kilometara, dok je dublja komora čak 4,5 puta veća. Iako je sadržaj ovih komora napola tekući, iznenađujuće je da, kada bi došlo do erupcije, ne bi uništio život na zemlji, kako se često misli.
Prema nekim modelima, erupcija bi mogla prouzročiti veliku devastaciju u tri četvrtine SAD-a, potencijalno usmrtivši 90 posto populacije unutar tisuću kilometara od epicentra. Iako takva erupcija ne bi izbrisala život s planete, svakako bi imala dalekosežne posledice na okoliš i društvo.
Hoće li nuklearna eksplozija izazvati erupciju?
Postavlja se pitanje: zašto bi netko htio izazvati erupciju vulkana nuklearnom eksplozijom? Iako je ovo pitanje privuklo pažnju mnogih, stvarnost je drugačija. Ako bi se izvela nuklearna eksplozija iznad Yellowstonea, njen učinak bio bi zanemariv. Naime, potresi su daleko snažniji od bilo koje nuklearne eksplozije ikada testirane.
Na primjer, potres Tohoku 2011. godine u Japanu imao je magnitudu 9, što je najjači zabilježeni potres u toj zemlji, oslobađajući energiju ekvivalentnu eksploziji od 2000 megatona. S druge strane, najjača nuklearna bomba testirana je imala eksploziju od samo 50 megatona. Iako se Yellowstone nije suočio s potresom te magnitude, doživio je značajne potrese koji nisu uzrokovali erupcije.
Koje su stvarne posljedice detonacije?
Detoniranje nuklearnog oružja u Yellowstoneu doveo bi do uništenja prekrasnog krajolika i ubijanja divljih životinja, ali ne bi izazvalo erupciju. Bilo bi to poput pokušaja izazivanja tsunamija jednostavnim ispuhivanjem u ocean! Čak i detonacija jednog od najjačih nuklearnih bombi u podzemlju vjerojatno ne bi generirala dovoljnu energiju za rupture stijena iznad kaldere.
Zanimljivo je napomenuti da su povijesni nuklearni testovi često bili izvedeni u podzemnim okvirima, gdje su sakupljali značajne udarne valove, ali su krateri koje su stvorili bili izuzetno mali. Na primjer, tijekom Operacije Plowshare 1962. godine, eksplozija od 104 kilotona u Nevadi stvorila je krater dubok samo 97,5 metara.
Zaključak
Na kraju, unatoč teorijama i filmskim prikazima, znanstvena realnost pokazuje da ljudi nemaju sposobnost izazvati vulkansku erupciju na umjetan način. Ako ste zaintrigirani idejom o nuklearnim eksperimentima i vulkanima, najbolje je ostati uz stvarnu znanost i pojmove prirodnih procesa. Zloćudni geniji koji žele prijetiti svijetu trebaju potražiti inspiraciju drugdje, dok ćemo mi nastaviti uživati u misteriju i ljepoti prirodnih pojava, svjesni opasnosti koje one mogu predstavljati.