Mozak svinja oživljen sat vremena nakon smrti zbog novih saznanja o moći jetre

Revolucionarni Napredak u Obnavljanju Funkcije Mozga nakon Srčanog Arresta

U recentnim istraživanjima napravljen je značajan napredak u obnovi funkcije mozga kod osoba koje su doživjele iznenadni srčani arrest. Ovi inovativni rezultati proizašli su iz studije kineskih znanstvenika koji su uspjeli revitalizirati mozgove svinja koje su bile bez krvotoka gotovo sat vremena, koristeći jetru kao ključni faktor njihovog uspjeha.

Ozbiljnost Iznenadnog Srčanog Arresta

Iznenadni srčani arrest (CA) predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem širom svijeta. U Sjedinjenim Američkim Državama, svakodnevno približno 1.000 ljudi doživi ovaj kritični trenutak. Kada srce prestane kucati, borba za život postaje presudna; svaka sekunda je bitna jer čak i nekoliko minuta bez opskrbe krvlju može izazvati teške i nepovratne oštećenja mozga.

Postignuća u Resuscitaciji

Iako je došlo do poboljšanja u tehnikama reanimacije, stopa preživljavanja za osobe koje dožive CA ostaje niska, između 8 i 23 posto, zbog šoka i ozljeda mozga. Ipak, nedavna istraživanja nude nadu: otkriven je način korištenja jetre za zaštitu mozga onih koji su preživjeli CA, čime se potencijalno produžava vrijeme u kojem medicinski tim može reanimirati pacijenta.

Inovativna Istraživanja Kineskih Znanstvenika

U najnovijem istraživanju, tim predvođen Xiaoshun Heom sa Sveučilišta Sun Yat-Sen u Kini, analizirao je mozgove 17 laboratorijski uzgajanih tibetanskih minipiga. Cilj im je bio razumjeti kako jetra utječe na oporavak mozga nakon ishemije uzrokovane srčanim arestom.

Metodologija Istraživanja

Iako je proces uključivao određene etičke izazove, znanstvenici su izrezali mozgove svinja nakon što su bile izložene različitim razinama ishemije tijekom 30 minuta. Jedna grupa svinja bila je izložena ishemiji mozga, dok je druga imala i ishemiju jetre. Također je postojala kontrolna grupa koja nije bila izložena ishemiji.

  • Najveće oštećenje: Grupa koja je doživjela ishemiju mozga i jetre pokazala je najveća oštećenja.
  • Kontrolna grupa: Ova grupa imala je najmanja oštećenja.

Nakon toga, tim je pokušao oživjeti mozgove putem osnovnog sustava života koji se sastoji od umjetnog srca i pluća, uz dodatak zdrave jetre u proceduri poznatoj kao normotermna strojna perfuzija (NMP), koja održava organe na normalnoj temperaturi i opskrbljuje ih kisikom i hranjivim tvarima za obnovu funkcija stanica.

Rezultati i Potencijalne Primjene

Uočeni su značajni razlike u oporavku mozga ovisno o povezanosti s jetrom. Mozak koji nije bio potpomognut jetrom pokazivao je kratkotrajnu obnovu električne aktivnosti, koja je opadala nakon nekih nekoliko sati. S druge strane, mozgovi povezani s jetrom pokazivali su kontinuiranu aktivnost do šest sati nakon reanimacije.

  • Niže razine S100-β proteina: Ovaj biomarker ozljede mozga bio je niži u grupi mozgova povezanih s jetrom.
  • Zdravija cerebralna kora i hipokampusi: Ove strukture izgledale su zdravije kod mozgova povezanih s lancem perfuzije jetre.

Tim je testirao različite vremenske intervale za sustav potpomognut jetrom i otkrio da mozgovi još uvijek mogu ozdraviti čak i nakon 50 do 60 minuta bez dotoka krvi, pri čemu je 50 minuta bilo optimalno.

Zaključak I Srednjoročne Perspektive

Prema rezultatima studije, uloga jetre u post-CA ozljedama mozgaje ključna. “Ovi nalazi otkrivaju novi strategiju reanimacije koja uključuje srce, pluća, jetru i mozak,” zaključuje tim. Ovaj novi uvid o zaštitnoj ulozi jetre nakon ishemije otvara mogućnosti za razvoj novih terapija za ljude. “Zato uvide stečene u ovom i budućim istraživanjima potencijalno mogu poboljšati preživljavanje i ishod pacijenata koji doživljavaju CA.”

Ova značajna istraživanja objavljena su u EMBO Molecular Medicine i predstavljaju važan korak naprijed u medicini i reanimaciji.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Koje je najdublje jezero u SAD-u?

Next Post

Google Kalendari konačno dobiva službeni tamni način rada na webu – evo kako ga pronaći

Related Posts