Misteriozni “naučni” zvukovi čuju se širom svijeta, a nitko ne zna što su.

Neobjašnjivi Zvukovi iz Nebeske Prostranstva

Uvod u misterij “bucanja”

Diljem svijeta, ljudi izvještavaju o neobičnim, glasnim udarnim zvukovima koji kao da dolaze s neba. Ovi tajanstveni fenomeni poznati su pod različitim imenima kao što su “Barisal guns” u delti Gangesa i Bengalskom zaljevu, “yan” na japanskom otoku Shikoku, te “mistpouffers” u Belgiji. Već stoljećima, izvještaji o ovim neidentificiranim zvučnim fenomenima pristižu iz Sjedinjenih Američkih Država, a ti se zvukovi, poznati po svojim karakteristikama, često javljaju uz potrese ili čak odvojeno od njih.

Seneca Guns: Tajna iz New Yorka

Jedno od najistaknutijih mjesta za pojavu ovih zvukova je područje oko jezera Seneca u regiji Finger Lakes, New York. Ovi zvukovi, nazvani “Seneca Guns”, toliko su snažni da ponekad izazivaju tresenje prozora i vrata. Njihovo prisustvo Otkriveno je još tijekom potresa u Charlestonu 1886. godine, kada su se čuli tjednima nakon glavnog potresa i mnogih naknadnih potresa.

Priča iz 2020. godine

U 2020. godini, znanstvenici su koristili seizmičke podatke iz EarthScope Transportable Array (ESTA) kako bi pokušali objasniti ove zvukove širom Sjedinjenih Država. Tim sa Sveučilišta Sjeverna Karolina u Chapel Hillu proučavao je izvještaje o ovim zvucima unazad do 2013. godine. Cilj im je bio potvrditi povezanost zvukova s podacima dobivenim iz ESTA. Međutim, nisu pronašli nijednu situaciju koja bi se poklapala s potresima, što ukazuje da oni vjerojatno nisu uzrok zvukova.

Atmosferski fenomen ili nešto drugo?

Jedan od istraživača, Eli Bird, izjavio je da smatraju da se radi o atmosferskom fenomenu, a ne o seizmičkim aktivnostima. “Pretpostavljamo da se prenosi kroz atmosferu, a ne kroz tlo”, rekao je. Istraživači su se fokusirali na slušanje infrasound podataka, niskofrekventnih zvukova koji nisu čujni ljudima, te su otkrili signale povezane s izvještajima o udarnim zvucima.

Moguća objašnjenja za tajne zvukove

Iako su znanstvenici prikupili određene podatke, odlazak bliže rješenju misterije zvukova ostaje nejasan. Moguće je da neki od tih zvukova dolaze od soničnih bumova zrakoplova koji su probili zvučni zid, a ne od prirodnih uzroka. Ostale teorije obuhvaćaju sljedeće:

  • Pojačani udari olujnih valova ili tsunamija u određenom smjeru
  • Paljenje metana oslobođenog iz plinskih hidratacijskih naprava
  • Geomagnetske oluje
  • Meteoroidi u gornjoj atmosferi koji stvaraju sonični bum bez vidljivog meteora

Završne misli

Do trenutka kada se prikupi više podataka, misterij ovih neobičnih zvukova ostaje nerazjašnjen. S obzirom na raznolikost moguće uzroka, znatiželja oko “bucanja” nastavit će privlačiti pažnju znanstvenika, a možda i potaknuti dodatna istraživanja u budućnosti. Ova fenomenologija ne samo da izaziva radoznalost, već i potvrđuje koliko su još uvijek brojni neistraženi aspekti našeg svijeta.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Baš na vrijeme za Crni petak? Samsung se možda priprema za lansiranje nasljednika 990 Pro — PM9E1 SSD je njegov prvi PCIe 5.0 SSD, ali nije namijenjen krajnjim korisnicima

Next Post

Plaža s crnim pijeskom jedna je od najopasnijih destinacija na Islandu

Related Posts