Misteriozni incident na Dijatlovu passu koji je ubio cijeli tim planinara možda je upravo riješen

Tragedija iz prolaza Dyatlov: Tajna koja uzrujava generacije

27. siječnja 1959. godine, tim planinara s Uralnog Politehničkog Instituta iz Rusije krenuo je na ekspediciju u sjevernim Uralima s ciljem osvajanja planine Gora Oterten. Nažalost, nikada nisu stigli do svog odredišta; svi su izgubili život na ledenim padinama planine Kholat Syakhl, što na jeziku lokalnih domorodaca Mansi znači “Planina smrti”. Njihova tragična sudbina ostavila je mnoge tajne i misterije, zbog čega je incident poznat kao tragedija iz prolaza Dyatlov postao legendaran. Uz to, pojavilo se mnogo teorija koje pokušavaju objasniti sudbinu ovih nesretnih planinara.

Misteriozni događaji

Teorije o uzrocima njihove smrti variraju od lavina i zvučnih valova koji izazivaju paniku do vanzemaljaca, mitoloških stvorenja poput jeti i tajnih vojnih eksperimenata. Međutim, novo istraživanje objavljeno u časopisu Communications Earth & Environment sugerira da bi rijetka vrsta slabinske lavine mogla biti uzrok tragedije. “Istina je, naravno, da nitko stvarno ne zna što se dogodilo te noći. No, pružamo snažne kvantitativne dokaze da je teorija o lavini plauzibilna,” izjavio je jedan od autora, profesor Alexander Puzrin.

Pronalaženje tijela i neobične okolnosti

Tvojica je planinara pronađena 27. veljače 1959. ispod cedra, uz ostatke vatre. Njihova tijela pokazivala su opekline, a jedan od njih imao je ugrizen zapešće. Primećeno je da su bili gole noge, odjeveni samo u donje rublje. Ostatak tijela trojice planinara pronađen je između ovog mjesta i šatora, u pozama koje sugeriraju da su pokušavali vratiti se natrag u kamp. Nažalost, 4. svibnja, gotovo tri mjeseca kasnije, pronađene su još četiri tijela u jednom barem, udaljenom 75 metara od drveta, zakopana pod 4 metra snijega. Dvoje više nije imalo oči, jedan nije imao obrve, a jednome je jezik bio istrgnut. Postavlja se pitanje, zašto su iskusni planinari napustili šator tako neodgovarajuće obučeni za preživljavanje?

Misterije i teorije

Neki sumnjaju da su u pitanju vanzemaljci. O čudnim svjetlima koja su viđena na nebu u vrijeme incidenta, kao i o neobjašnjivim tragovima radijacije na odjeći planinara, rasplamsali su maštu. Ovi faktori također su izazvali spekulacije o tajnim vojnim operacijama ili KGB-u. Drugi teoretiziraju da je Kármánov vrtložni uspon izazvao napade panike među planinarima, što su zvučni valovi niskih frekvencija koji mogu prouzročiti neugodna psihološka stanja. Osim toga, neki izvori, uključujući dokumentarac Discovery Channel iz 2014., navode da je planinare ubio ubilački yeta. Fotografija iz jedne planinarske kamere koja bi navodno prikazivala yeta, a zapravo je mogla biti snimljena osobe u snježnoj opremi, dodatno je potaknula ovu teoriju.

Teorija o lavini i nedosljednosti

Teorija lavine naizgled je najmanje nevjerojatna, no postoje brojni elementi koji joj proturječe. Prvo, spasilački tim nije pronašao nikakve tragove lavine na mjestu incidenta, a kut nagiba iznad nije bio dovoljno strm za klasičnu lavinu. Oštećenja na prsima i lubanjama planinara također su bila neobična za žrtve lavine. “Prethodni istražitelji nisu uspjeli objasniti kako se, bez ikakvog snijega te večeri, lavina mogla aktivirati usred noći. Morali smo osmisliti novu teoriju kako bismo to objasnili,” izjavio je koautor, profesor Johan Gaume. “Koristimo podatke o trenju snijega i lokalnoj topografiji kako bismo dokazali da bi mala slabinska lavina mogla nastati na blagom nagibu, ostavljajući samo nekoliko tragova.” Planinari su iskopali dio nagiba kako bi postavili svoj šator. “To je bio inicijalni okidač, ali samo to ne bi bilo dovoljno,” dodaje profesor Puzrin. “Katabatski vjetar vjerojatno je nosio snijeg i dopustio postavljanje dodatnog tereta. U određenom trenutku mogla je nastati pukotina koja bi se širila, uzrokujući oslobađanje snježnog sloja.”

Zaključak

Tragedija iz prolaza Dyatlov ostaje misterija koja fascinira i uzrujava mnoge generacije. Iako postoje brojne teorije koje pokušavaju objasniti događaje, suštinska istina vjerojatno će zauvijek ostati neotkrivena. S obzirom na nove znanstvene pristupe koji istražuju mogućnost lavine, možda naposljetku dobijemo dodatna saznanja o ovoj zloslutnoj noći i sudbini hrabrih planinara.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Ne zamišljamo, dupini se stvarno smiju dok se igraju s prijateljima

Next Post

Tunguska događaj – Najveći udarac u zabilježenoj povijesti

Related Posts