Zašto dugoprugaši i planinari često imaju probavne probleme?
U usporedbi s drugim sportašima, dugoprugaši i planinari suočavaju se s iznimno čestim problemima vezanim uz probavni sustav. Mnogi povezani nesporazumi mogu nas navesti da se pitamo: zašto se to događa? Iako zvuči šokantno, istina je da proljev koji uzrokuje trčanje, ili “runner’s diarrhea”, predstavlja stvaran izazov za mnoge sportaše.
Primjeri iz stvarnog života
Ponekad se ovakve situacije događaju na vrlo javnim mjestima. Na primjer, francuski trkač hodanja Yohann Diniz je 2016. godine doživio nevjerojatnu neugodnost kada je odlučio nastaviti trku unatoč ponešto neuglednoj situaciji. Usprkos povremenom onesvještavanju zbog probavnog stresa, završio je na osmom mjestu. Na sličan način, Paula Radcliffe je 2005. godine tijekom Londonskog maratona stala na rub ceste da bi se olakšala, a kamera je zabilježila cijeli trenutak. Julie Moss, koja je sudjelovala u Hawaii Ironman triatlonu kao dio svoje istraživačke teze iz fiziologije vježbanja, nažalost, izgubila je kontrolu nad nogama i probavom u isto vrijeme, opisujući taj trenutak kao “ogromnu, čokoladnu zbrku”.
Uzroci problema s probavom
No, što točno uzrokuje ovakve neugodne trenutke tijekom sportskih aktivnosti? Istraživači su otkrili da je “trkački proljev” stvarna pojava. Studija iz 1992. godine objavljena u Nacionalnoj knjižnici medicine ispitivala je 109 dugoprugaša o njihovim probavnim navikama. Rezultati su pokazali sljedeće:
- 62% ispitanika izjavilo je da su se zaustavili radi velike potrebe tijekom treninga.
- 43% je priznalo da su imali “nervozan” proljev prije trke.
- 51% je iskusilo proljev nakon natjecanja.
- 12% ispitanika prijavilo je potpuni gubitak kontrole tijekom trčanja.
Često su ovi simptomi bili praćeni bolovima u trbuhu i rektalnim krvarenjem. Zanimljivo je da je studija otkrila da “bilo koja forma ‘trkačkog proljeva’ nije bila povezana s godinama, prethodnim crijevnim infekcijama, trovanjem hranom, alergijama na hranu ili vlaknima u prehrani.”
Fiziološka objašnjenja
Jedno istraživanje je pokazalo da do 90% sudionika u izdržljivostnim utrkama doživljava neku vrstu probavnih simptoma. Uzrok ovih problema je kombinacija različitih čimbenika. Kao što sugeriraju stručnjaci, “za vrijeme fizičke aktivnosti, povećana aktivnost simpatičkog živčanog sustava preusmjerava protok krvi iz probavnih organa prema radnim mišićima.” Kada se protok krvi prema trbušnim organima drastično smanji, to često uzrokuje proljev i bolove u trbuhu.
Pored toga, trkači se suočavaju s problemom kontrole analnog sfinktera tijekom napornih fizičkih aktivnosti. Michael Dobson, kirurg za debelo crijevo i rektum, navodi da je “u sredini intenzivne fizičke aktivnosti izuzetno teško voljno zadržati mišić dok se upotrebljavaju drugi mišići u nogama i zdjeličnom području.”
Takvo konstantno ljuljanje tijekom trčanja, kao i stres koji se osjeća prije utrke, također su faktori koji doprinose ovom fenomenu. U slučaju Paule Radcliffe, možda je to bio loš losos!
Zaključak
Problemi s probavom su neugodan, ali čest izazov za dugoprugaše i planinare. Kroz razumijevanje uzroka ovih problema, sportaši mogu bolje upravljati svojim tjelesnim funkcijama i izbeći nepoželjne situacije na terenu. Iako se može činiti sramotnim, važno je imati na umu da se mnogi suočavaju s istim izazovima. Njega zdravlja tijekom priprema i utrka ne smije biti zanemarena, a edukacija o ovim pitanjima može pomoći sportašima da se osjete sigurnije i ugodnije dok nastavljaju svoje sportske avanture.