Mangoosi i divlji svinje udružuju se protiv parazita

Simbiotski Odnos između Mangusta i Vještica u Ugandi

Uvod

Dok su ljudska bića sklona stvaranju simbioznih odnosa s različitim vrstama, sisavci to rijetko čine. Međutim, fascinantan primjer suradnje može se pronaći u Ugandi, gdje banded mongoosi (Mungos mungo) njeguju vještice (Phacochoerus aethiopic). Ova interakcija otvara vrata dubljem razumijevanju procesa domestikacije životinja, ključnog koraka u ljudskoj dominaciji nad svijetom.

Fascinantna interakcija

Posjetitelji Nacionalnog parka kraljice Elizabete izvijestili su kako su primijetili vještice kako se odmaraju dok mongoosi plešu po njima. Za mongoose, ovo predstavlja besplatni obrok bogat proteinima u obliku krpelja, dok se vještice oslobađaju bolnih i potencijalno zaraznih parazita. Ponašanje je prvi put snimljeno od strane BBC-a prije sedam godina, no nedavno je postalo predmet znanstvenih rasprava.

Simbiotski odnos u znanstvenim krugovima

Ova nevjerojatna interakcija detaljno je opisana u “Suiform Soundings”, biltenu Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN) koja se bavi svinjama, pekarijama i hipopotamima. Iako je ova pojava dokumentovana, još nije provedena opsežna studija. U međuvremenu, mongoosi u parku postali su vrlo tolerantni prema ljudima, što olakšava znanstvenicima da proučavaju njihovu posebnu reproduktivnu biologiju, kao i njihovu njegu.

Izvanredna povjerenja i međusobna pomoć

„Ovakva partnerstva između različitih vrsta sisavaca su rijetka i ovaj konkretan odnos ilustrira visoki nivo povjerenja između učesnika“, istaknuo je Dr. Andy Plumptre iz Svjetskog društva za očuvanje. „To postavlja pitanje šta se još dešava između vrsta koje ne primjećujemo, jer da bismo to vidjeli, obje vrste moraju biti bez straha od ljudi.“

Zašto je ovakva suradnja rijetka?

Međutim, Plumptre također primjećuje da se divlje svinje nalaze u istom staništu kao i vještice, ali nisu razvile sličan odnos s mongoosima. Također nije poznato je li ovaj fenomen jedinstven za nacionalni park ili se javlja i u širem dijelu Afrike. Primjerice, mnogi stanovnici afričkih savana, uključujući nosorožce i zebre, koriste slične usluge čišćenja od krpelja koje pružaju ptice vojnici.

Zaključak

Iako se čini da je pomoć između sisavaca prilično rijetka, zanimljivo je spomenuti da su prošle godine u jednoj regiji Etiopije vukovi i majmuni otkriveni da imaju simbiotski odnos. No, taj odnos zahtijeva samo toleranciju, a ne blisku interakciju poput one koja se događa između vještica i mongoosa. Ovaj neobičan fenomen pokazuje zadivljujuću kompleksnost životinjskog svijeta i potiče nas da razmislimo o tome koliko još nepoznatih međusobnih odnosa postoji u prirodi.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Brazilski otrov od osa ubija stanice raka, ali ne i zdrave stanice

Next Post

Jednostavan test krvi mogao bi jednog dana reći kada trebamo primiti pojačivače cjepiva.

Related Posts