Mamuti od prije nekoliko tisuća godina bili su vrlo različiti od onih prije milijun godina

Otkriće Genetskog Materijala Mamuta: Vratimo se u Prošlost

Genetski materijal stotina mamuta nudi nevjerojatan uvid u njihov obiteljski stablo i pokazuje kako su ti divovi ledenog doba nastali, migrirali i prilagodili se promjenjivom svijetu. Znanstvenici sa Sveučilišta u Stockholmu i Centra za paleogenetiku u Švedskoj analizirali su mitohondrijske genome (mitogenome) 34 mamuta čija DNK dosad nije bila sekvencirana. Ovi kljovasti divovi živjeli su u Sjevernoj Americi i Sibiru tijekom pleistocena, poznatog kao Ledenо doba, a najmanje 11 njih datira iz ranog i srednjeg pleistocena, čak prije 129.000 godina.

Uvid u Jezu Mamutske Povijesti

Istraživači su usporedili nove mitogene s više od 200 prethodno objavljenih mamutskih mitogenoma, omogućujući im da steknu širok pregled vremena mamuta na planeti Zemlji. Kako sugeriraju ranija istraživanja, čini se da mamuti iz vremena prije milijun godina nisu nimalo ličili na one koji su izumrli samo nekoliko tisuća godina kasnije. Ovo istraživanje pokazuje da se glavni ogranci mamutskog obiteljskog stabla poklapaju s velikim promjenama u klimi i populaciji tijekom ranog i srednjeg ledenog doba.

Sibirski Izvor i Evolucijski Put Mamuta

Preliminarni rezultati ukazuju na Sibir kao izvorne domovine glavnih linija mamuta. Također, naglašavaju da su promjene u veličini populacije i migracije igrale ključnu ulogu u tome kako su se različite genetske skupine pojavile, širile, a ponekad i izumrle. Projekt također otkriva da su mamuti u Modernom kasnom pleistocenu spadali u tri genetske skupine, sve koje su dijelile zajedničkog pretka prije otprilike 780.000 godina. Ovo se značajno usklađuje s vremenom kada se smatra da se vuklini mamut prvi put pojavio kao posebna vrsta.

Promjene u Genetskoj Raznolikosti

Izgleda da je oko 285.000 godina došlo do značajnog uskog grla u populaciji, što je vjerojatno smanjilo genetsku raznolikost. Nakon toga, tjedan novih linija mogao bi biti povezan s klimatskim promjenama. “Naše analize pružaju neviđenu perspektivu o tome kako su veliki demografski događaji oblikovali genetsku raznolikost mamuta kroz vrijeme,” izjavio je Dr. J. Camilo Chacón-Duque, glavni autor studije i istraživač na Sveučilištu u Stockholmu.

Povijest Prikupljanja Genetskog Materijala

U prošlosti, bilo je vrlo teško dobiti kvalitetan genetski materijal iz ostataka mamuta starijih od 100.000 godina. Međutim, posljednjih godina taj je prag pomaknut, omogućujući nova saznanja o genetskom univerzumu mamuta. Neki od istraživača u ovoj studiji sudjelovali su u nedavnom naporu koji je sekvencirao drevnu DNK iz 1,2 milijuna godina starog mamuta – najstarije DNK koja je ikada prikupljena.

Zašto Su Mitogenomi Bitni?

Mitogenomi su mali dio ukupne DNK organizma, pronađeni u mitohondrijima (da, uzročnicima energetske proizvodnje u stanicama) umjesto u jezgri. Za razliku od potpuno mamutskog genoma, koji sadrži sve genetske upute pohranjene u nuklearnoj DNK, mitogenom uključuje samo gene prenesene s majki. Manji su i jednostavniji, ali i dalje korisni za proučavanje nasljeđa i evolucijskih odnosa.

“S sve manjim troškovima sekvenciranja, mitogenomi su pomalo zaboravljeni. Međutim, naša studija pokazuje da su i dalje presudni za evolucijsku biologiju jer su prisutniji od nuklearne DNK,” izjavila je Dr. Jessica A. Thomas Thorpe, prva autorica studije i istraživačica na Wellcome Sanger Genome Institute u Velikoj Britaniji.

Zaključak

Novo istraživanje objavljeno u časopisu Molecular Biology otvara vrata još dubljem razumijevanju mamuta i njihove evolucijske povijesti. Ova saznanja mogu oblikovati naš pristup istraživanju izumrlih vrsta, a otkrića o genetskoj raznolikosti mamuta bit će ključna za znanstvena istraživanja u budućnosti. Kroz ovu prizmu, mamuti nisu samo relikti prošlosti, već i ključevi za našu budućnost.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Google radi na Gemini AI aplikaciji za djecu

Next Post

Zašto se čini da je zlatni omjer svuda u prirodi?

Related Posts