Afrikanac i Njegova Ručna Spretnost: Nova Otkrića o Australopitecinima
Prije nego što su se prvi članovi roda Homo pojavili na Zemlji, postoji mogućnost da je grupa drevnih, sličnih majmunima hominida poznatih kao australopitecine već razvila manualnu spretnost dovoljnu za korištenje alata. Do sada su antropolozi smatrali da ova davno izumrla stvorenja nisu imala odgovarajući oblik ruke za obavljanje složenih zadataka, no nova analiza sugerira drugačije, sugerirajući da su ona zaista bila sposobna za “snažno hvatanje” i “manipulaciju rukama”.
Povijesno Značenje Australopitecina
Australopitecine su prvi put privukle pažnju medija prije malo više od pola stoljeća kada su istraživači otkrili fosil star 3,2 milijuna godina poznat kao Lucy, pripadnik vrste Australopithecus afarensis. Kako bi odredili manualne sposobnosti ovih primordijalnih hominida, autori novog istraživanja stvorili su 3D modele mišića, tetiva, ligamenata i kostiju ruku tri različite vrste australopitecina.
Uloga Australopithecus sediba
Počevši od vrste Australopithecus sediba, koja je živjela prije nešto manje od dva milijuna godina, istraživači su otkrili uzorak vezivanja mišića koji ukazuje na “humanoidno korištenje ruku, uključujući snažno hvatanje, manipulaciju rukama i potencijalnu upotrebu alata.” Osobito je zanimljivo da su mišići malog prsta ove vrste bili usklađeni s onima kasnijih Homo vrsta, koje su se oslanjale na ovaj prst prilikom izrade i korištenja kamenih alata.
Lucy i njezine ruke
Prilikom istraživanja starije vrste Australopithecus afarensis, otkriveno je da Lucyine ruke vjerojatno pokazuju kombinaciju majmunskih i ljudskih osobina. Neke karakteristike su bile više usklađene s onima gorila, šimpanza i orangutana. Unatoč tome, ovaj se rod čini da je imao određenu razinu “habitualnog, ljudskog korištenja ruku koje uključuje povećanu upotrebu petog prsta.”
Nova Otkrića o Alatima
Ranije je smatrano da Australopithecus afarensis nije bio sposoban proizvesti kamenite alate te je isključen kao mogući tvorac Lomekwijanske industrije, koja predstavlja najstarije poznate alate na planeti. Međutim, iako autori istraživanja ne pripisuju ova drevna sredstva Lucyy i njenim rođacima, sugeriraju da je ova vrsta možda bila sposobna proizvoditi osnovne alate dok su istovremeno koristili svoje ruke za majmunsko kretanje po drveću (iako, pretpostavlja se, ne u isto vrijeme!).
Manuelne Sposobnosti Australopithecus africanus
Treći i završni model proizveden je za Australopithecus africanus, koji je, poput A. afarensis, pokazivao mozaik majmunskih i ljudskih manualnih osobina. Međutim, istraživači nisu mogli utvrditi koje bi se točno vrste ponašanja ova vrsta mogla imati.
“Općenito, naši rezultati sugeriraju da su A. sediba i A. afarensis rutinski izvodili niz manualnih aktivnosti sličnih (no ne identičnih) obrascima snažnog hvatanja i manipulacije rukama viđenim kod kasnijih Homo vrsta,” pišu istraživači. “Ove spoznaje pružaju nove dokaze da su neke vrste australopitina već rutinski sudjelovale u ljudskoj manipulaciji, iako vjerojatno njihova manualna spretnost nije bila na razini koja je zabilježena kod kasnijih Homo vrsta.”
Zaključak
Nedavna otkrića o australopitecinima pružaju novu perspektivu na evolucijsku prilagodbu i sposobnosti naših drevnih predaka. Ova istraživanja ukazuju na to da su naši preci možda bili mnogo složeniji nego što smo prethodno mislili, postavljajući nova pitanja o razvoju ljudske kulture i tehnologije.