Očuvanje obojenih šišmiša: Unikatna vrsta u opasnosti
Životinjsko kraljevstvo prepuno je spektakularno obojenih stvorenja. Od svijetloplavih tarantula do pruga i točkića tigrovih mačaka, gotovo svaka vrsta uzorka i nijanse može se pronaći negdje u prirodi. Međutim, problemi nastaju kada oni koji cijene te jarke boje žele pobliže istražiti ove fascinantne životinje. Istraživanje je otkrilo da je jedna vrsta šišmiša u Aziji ugrožena zbog svoje popularnosti kao dekorativnog ornamenata.
Upoznavanje s obojenim šišmišem
Obojeni vunasti šišmiš (Kerivoula picta) je izvanredna vrsta s jarkom narančastom dlakom i uzorkovanim krilima. Na popularnim internetskim trgovinama poput Etsy i eBaya, mrtvi šišmiši mogu se nabaviti kao ukrasni predmeti s raširenim krilima. Istraživači su pregledali 856 općih oglasa za šišmiše i otkrili da je 215 njih bilo za obojene vunaste šišmiše, što predstavlja 284 pojedinačna životinja.
“Ovi šišmiši nisu iz Sjedinjenih Država, već se nabavljaju iz Azije i zatim se donose ovamo kao dekor,” izjavila je Nistara Randhawa, koautorka i znanstvenica s UC Davis, u službenoj izjavi. “Cilj nam je podići svijest i potaknuti očuvanje ove vrste.”
Opasnosti koje prijete obojenim vunastim šišmišima
Ono što čini ove šišmiše posebno ranjivima na ljudske aktivnosti je njihov spor životni ciklus. Odrasli žive oko 10 godina i rađaju samo jedno mladunče odjednom. U divljini su rašireni po Aziji, gdje njihov jarko narančasti krzno poslužuje kao kamuflaža protiv suhog lišća u kojem se skrivaju. IUCN Crvena lista klasificira ih kao vrstu koja je blizu ugroženosti, ali sugerira da je provedeno premalo istraživanja o njihovim populacijama.
Utjecaj Halloweena na prodaju šišmiša
Tim istraživača također je istražio utjecaj Halloweena na prodaju šišmiša. Otkrili su da je Tennessee prodao više šišmiša nego bilo koja druga država između Halloweena 2022. i Božića. Otprilike 20 posto oglasa koristilo je riječi poput “etički” ili “održivi”, a neki prodavači čak su tvrdili da su šišmiši uzgajani u zarobljeništvu i umrli prirodnom smrću – sve tvrdnje koje autori istraživanja sumnjaju da su točne.
Potreba za zaštitom i očuvanjem
“Govori se o 284 jedinstvena pojedinca pronađena u samo trodnevnom razdoblju,” izjavila je Joanna Coleman, koautorka i asistentica na CUNY-Queens College. “To ne uključuje sve ostale šišmiše prodane na internetskim stranicama i fizičkim trgovinama tijekom cijele godine širom svijeta. Budući da su ovi šišmiši prilično rijetki, zabrinuti smo da lovci sistematski uklanjaju svaku jedinku koju vide.”
Preporuke istraživača
Autori sugeriraju da se obojeni vunasti šišmiš uključi pod Konvenciju o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES), što bi zabranilo bilo kakvu međunarodnu trgovinu. Također predlažu dodatne terenske studije kako bi bolje razumjeli preostalu populaciju u divljini.
“Populacije šišmiša opadaju širom svijeta, a K. picta je samo jedna od mnogih jedinstvenih vrsta šišmiša pogođenih katastrofalnim gubitkom globalne bioraznolikosti,” rekla je Randhawa. “Oni su izuzetno važni za zaštitu, ne samo zbog vitalnih ekoloških usluga koje šišmiši pružaju. K. picta bi trebala boraviti ispod banana u svom prirodnom staništu, a ne visjeti mrtva na zidu kao dekor.”
Zaključak
Istraživanje je objavljeno u The European Journal of Wildlife Research, a cilja povećati svijest o potrebi zaštite ovih jedinstvenih šišmiša. Očuvanje bioraznolikosti započinje razumijevanjem i zaštitom životinjskih vrsta koje su na rubu izumiranja, poput obojenih vunastih šišmiša.