Pitanja Oko Antikythera Mehanizma: Da Li Je Najstariji Analogni Računalo Uistinu Funkcionirao?
Prema nalazima još nepeer-revijirane studije, najstarije analogno računalo na svijetu moglo bi biti stara 2.000 godina, ali se čini kao da je to samo limun. Ovaj svjetski poznati Antikythera mehanizam, otkriven na mjestu drevnog brodoloma, smatra se jednim od tehnoloških čuda grečko-rimskog svijeta. Ipak, ispada da možda ovaj izum zapravo nije radio.
Što Je Antikythera Mehanizam?
Antikythera mehanizam se smatralo astronomskim kalkulatorom koji se sastoji od niza pokazivača i zupčanika koji rade zajedno kako bi pratili kretanje raznih nebeskih tijela. Brod koji je nosio ovaj genijalni antikvitetski uređaj datira iz oko 60. godine prije Krista, iako nije jasno kada je točno izrađen taj misteriozni relikvijar.
Pitanja O Funkcionalnosti
Unatoč impresivnoj inovativnosti koju pokazuju njegovi tvorci, pitanje o tome je li Antikythera mehanizam zapravo radio predmet je rasprave otkako je otkriven 1901. godine. Dodatno komplicira stvar to što je, nakon više od dva milenija na dnu mora, drevni uređaj predvidljivo korodirao, a neki zupčanik su sada nestali, dok su drugi dijelovi fragmentirani i nepotpuni.
Novi Uvidi Iz Istraživanja
Kako bi stekli nove uvide, autori studije kreirali su računalni model koji povezuje nalaze dviju nedavnih istraživanja o funkcioniranju Antikythera mehanizma. Prvo istraživanje, autora Alana Thorndika, analiziralo je kako bi trokutasti oblik zupčanika utjecao na njegovo kretanje, proizvodeći “neuniformno kretanje, uzrokujući ubrzanje i usporavanje prilikom svakog uključivanja zupčanika”. Drugi rad, autora Mikea Edmundsa, koristio je CT skeniranje zupčanika kako bi istaknuo greške u proizvodnji, poput nepravilnog razmaka i neravnomjerne raspodjele zubaca.
Greške i Njihov Utjecaj
“Pod našim pretpostavkama, greške koje je identificirao Edmunds premašuju tolerantne granice potrebne da se spriječe kvarovi,” pišu autori studije. Objašnjavaju da “iako trokutasti oblik zupčanika sam po sebi proizvodi zanemarive greške, nepreciznosti u proizvodnji značajno povećavaju vjerojatnost zastoja ili isklizavanja zupčanika.”
- Na primjer, istraživači izračunavaju da bi, ako su greške koje je identificirao Edmunds točne, solarnog pokazivača vjerojatno zablokirao prije nego što završi jednu trećinu svog okreta.
- Osim toga, “budući da Antikythera mehanizam ima jedan unos pokreta i svi su zupčanici međusobno povezani, zastoje bilo kojeg para zupčanika zaustaviti će cijeli mehanizam,” objašnjavaju autori.
Mogućnosti Funkcionalnosti
Iz svega navedenoga, javljaju se dvije mogućnosti: ili mehanizam nikada nije funkcionirao, ili su greške bile manje od onih koje je pronašao Edmunds. Naravno, druga mogućnost nije isključena, s obzirom na to da je Antikythera mehanizam bio značajno oštećen do trenutka kada je Edmunds napravio svoja skeniranja, što znači da su greške koje je primijetio vjerojatno veće od prvobitno prisutnih u trenutku izrade uređaja.
Zaključak: Antikythera Kao Obrazovni Alat
Međutim, kako nova studija sugerira, mehanizam bi trebao biti proizveden s nevjerojatnom razinom preciznosti da bi radio kako je namijenjeno. Iz tog razloga, Edmunds je predložio da je Antikythera mehanizam možda više bio edukativna izložba nego stvarni alat za precizno mjerenje nebeskih tijela. Autori nove studije ustraju da su mnogi podaci koje je proizveo Edmunds “spekulativni” te da se svi nalazi o tome je li i kako drevno računalo radilo “moraju tumačiti s oprezom.”
Za dodatne informacije, preprint studije dostupan je na arXivu.