Kontroverzni Miami Seaquarium će zatvoriti nakon smrti 120 dupina i kitova

Kraj za jedno od najstarijih oceanarija u SAD-u

Na dan 7. ožujka, vlasti su uručile papir o iseljenju vlasnicima Miami Seaquariuma, jednog od najstarijih oceanarija u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovaj park, koji se suočava s brojnim kontroverzama, nalazi se pod istragom zbog zabrinjavajućih izvještaja o brizi za svoje morske stanovnike i brojnim smrtnim slučajevima životinja.

Problemi s brigom o životinjama

Gradonačelnica okruga Miami-Dade, Daniella Levine Cava, izjavila je na društvenim mrežama kako je kompanija The Dolphin Company, koja posjeduje park, “više puta propadala u ispunjavanju ugovornih obveza svog najma.” Ona je naglasila kako su problemi uključivali:

  • Nedovoljno održavanje prostora u dobrom stanju
  • Nedostatak mjera za osiguranje sigurnosti i dobrobiti životinja

Levine Cava je zaključila kako je trenutna situacija u Miami Seaquariumu “neodrživa i nesigurna”.

Povijest i kritike

Miami Seaquarium otvorio je svoja vrata 1955. godine, a tijekom proteklih 68 godina često je bio meta kritika zbog svoje brige o životinjama. Njegov prvi orka, Hugo, umro je od moždanog aneurizma nakon što je nekoliko puta udario glavom o zid svog bazena. Prema podacima Dolphin Projecta, više od 120 kitova i delfina izgubilo je život u ovom oceanariju.

Jedna od najizrazitijih priča koja privlači pažnju je slučaj orke Lolite, koja je provela 53 godine u bazenu oceanarija. Njena priča o uvjetima života postavila je brojna pitanja, a nažalost, prije nego što je trebala biti puštena u divljinu, Lolita je umrla zbog sumnje u bubrežnu bolest. Ova emotivna priča bit će predstavljena u dokumentarcu koji će prikazati Miami Film Festival sljedećeg mjeseca.

Federalna kritika i reakcije organizacija za zaštitu životinja

U posljednjim godinama, Miami Seaquarium suočio se s oštrim kritikama na razini savezne vlade. U izvješću Ministarstva poljoprivrede SAD-a (USDA) izdanom prošle godine, oceanarij je bio ocijenjen kao neadekvatan u brizi o životinjama. Izvješće je dokumentiralo više incidenata, uključujući delfina s čavlom u grlu i lava koji je odbio jesti zbog produženog bola u oku uslijed operacije.

Izvješća o pružanju neadekvatne njege naišla su na pozitivan odjek kod organizacija za zaštitu životinja. “Napokon, vlasti poduzimaju mjere protiv stalnih kršenja dobrobiti životinja u Miami Seaquariumu,” izjavila je dr. Naomi Rose, viša znanstvenica iz Marine Life Programa Instituta za dobrobit životinja.

Pogled u budućnost

“Ova zapuštena ustanova dugo je bila sramota za Miami. Nadamo se da će zajednica zooloških vrtova i oceanarija preuzeti odgovornost i osigurati svim životinjama, bilo da se radi o sisavcima, pticama ili ribama, primjeren dom u SAD-u,” dodala je Rose.

Levine Cava je zaključila: “Naš prioritet ostaje sigurnost i dobrobit životinja. Ovim važnim korakom, nadam se da ćemo napredovati i osigurati sigurniju, zdraviju i bolju budućnost za ove životinje.”

Zaključak

Zatvaranje Miami Seaquariuma otvara pitanje budućnosti mnogih životinja koje su ondje smeštene. Izvještaji o bezbrižnom postupku prema životinjama postavili su javnost na oprez i potaknuli daljnje rasprave o etici i dobrobiti životinja u zatvorenim prostorima. Sa snažnim naglaskom na sigurnost životinja, nadamo se da će dolazak novog dostojnog doma za ove morske stanare biti u skoroj budućnosti.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Što je dođavola bananapokalipsa? Suočavamo li se s budućnošću bez banana?

Next Post

Prošlogodišnja erupcija vulkana Tonga bila je najveća prirodna eksplozija u stoljeću

Related Posts