Otkriće najstarijih dijelova Zemlje: Zirkon iz Jack Hillsa
Zemlja je stara otprilike 4.54 milijarde godina, ali sastavljanje ranih faza njezine evolucije nije nimalo jednostavno. Na sreću, znanost je dobila pomoć od super plavog zirkona starog oko 4.4 milijarde godina, koji se smatra najstarijim komadom Zemlje ikada otkrivenim. Ipak, to nije najstarija stvar koju smo pronašli na našem planetu.
Otkriće zirkona
Ovaj drevni kristal pronađen je u zabačenim područjima zapadne Australije, na udaljenom stjenovitom izdanju poznatom kao Jack Hills. U studiji iz 2014. godine, znanstvenici su utvrdili da je otkriće staro 4.39 milijardi godina, sa marginom od nekoliko milijuna godina. Drugim riječima, potvrđeno je da je to najstariji poznati geološki materijal.
Zašto je Jack Hills značajan?
Zirconi su poznati kao neki od najstarijih materijala na Zemlji, ali pronalaženje zirkona starijih od 4.3 milijarde godina je izuzetno rijetko. Ovo čini otkriće Jack Hills još značajnijim. Zirkoni nastaju kao minerali unutar određenih magmi dok se hlade. Izuzetno su izdržljivi i sposobni preživjeti milijarde godina, čak i pod jakim temperaturama ili pritiscima. Ovo ih čini savršenim vremenskim kapsulama iz rane povijesti Zemlje.
Dimenzije zirkona i što one znače
Važno je napomenuti da je ovaj određeni kristal zirkona iznimno mali, gotovo nevidljiv golim okom. Unatoč svojoj mikroskopskoj veličini, nosi velike implikacije. Njegov datum nastanka je svega 160 milijuna godina nakon formiranja našeg Sunčevog sustava. To znači da je stvoren samo nekoliko desetaka milijuna godina nakon što je rano proto-Zemlja udarila u golemi objekt veličine Marsa, stvarajući naš Mjesec i pretvarajući naš planet u sjajnu crvenu kuglu rastaljene stijene.
Zbog ovog zirkona možemo pretpostaviti da ovakva žestoka okruženja nisu trajala predugo. Ako je zirkon postojao prije 4.4 milijarde godina, tada je Zemlja morala ohladiti i stvoriti koru. U tom vremenskom okviru, ovaj prahistorijski zirkon služi kao dokaz da su se na Zemlji stvorila okruženja s tekućom vodom oko 4.3 milijarde godina, a moguće i život ubrzo nakon.
Utjecaj na razumijevanje Zemljine evolucije
„Ovo potvrđuje naše viđenje kako se Zemlja ohladila i postala pogodna za život. To bi nam također moglo pomoći u razumijevanju kako se formiraju druge nastanjive planete”, izjavio je profesor John Valley, geokemičar sa Sveučilišta Wisconsin-Madison, u izjavi iz 2014. godine.„ Zemlja je sastavljena od raznolikog materijala iz sunčevog sustava,” dodao je Valley. „Naši uzorci su se formirali nakon što su se oceani magme ohladili i dokazuju da su ti događaji koji su se dogodili vrlo rano.”
Što je najstariji materijal na Zemlji?
Iako bi zirkon iz Jack Hillsa mogao biti najstariji komad Zemlje koji smo ikada pronašli, on nije najstariji materijal otkriven na planetu. To titulu nose sićušne čestice međuzvjezdanog prašine. Ovi mali fragmenti meteorita Murchison, koji je pao u Victoriji, Australija 1969. godine, datirani su između 5 do 7 milijardi godina. Prema znanstvenicima koji su ih analizirali, ove čestice su dokaz da je Mliječni put prošao kroz „razdoblje pojačane formacije zvijezda“ tijekom tog vremena.
Zaključak
Otkriveni zirkon iz Jack Hillsa pruža nam izvanredne uvide u rane faze Zemljine evolucije, proučavajući vrijeme kada je naš planet bio u procesu hlađenja i formiranja. Dokazi o nastanku tekuće vode i potencijalnog života na Zemlji daju nam novu perspektivu o povijesti našeg planeta i njegovom razvoju kroz milijarde godina.