Raznolike i Prilagodljive Jeleni
Jeleni su među najraznovrsnijim i najprilagodljivijim porodicama sisavaca, a nalaze se u staništima koliko i različitim kao što su zimske tundre Svalbarda i kišne šume Bornea. Trenutno postoji 47 poznatih vrsta širom svijeta, uključujući jeleni muntjac s njegovim neobičnim mirisnim žlijezdama i nedavno otkrivenog Pudella carlae. No, koja je najveća vrsta jelena?
Koji je Najveći Jelen?
Najveći jeleni na svijetu je los (Alces americanus), čiji mužjaci mogu doseći visinu od 1,8 metara (šest stopa) od kopita do ramena, a od njuške do repa mogu iznositi između 2,5 i 3,2 metra (8,2 do 10,5 stopa). Ovaj impozantan sisavac može težiti i do 450 kilograma (1,000 funti), što je otprilike težina jednog velikog klavira.
Jedinstvena osobina losa su njegova ogromna rogova koja mogu rasti do 1,8 metara (6 stopa) dužine. Međutim, nisu svi losovi jednaki; aljaska los (Alces alces gigas) je najveći od svih. Dok su ženke relativno male, najveći mužjaci mogu težiti do 725 kilograma (1,600 funti). Prema Guinnessovoj knjizi svjetskih rekorda, najveći poznati los težio je nevjerojatnih 816 kilograma (1,800 funti) i stajao je 2,34 metra (7 stopa i 8 inča) od kopita do ramena. Nažalost, ovaj specijalni primjerak je tragično završio svoj život u rujnu 1897. godine kada je ubijen u kanadskom Yukon Territoriju.
Moose kao Izvor Američkog Ponosa
Los je relativno čest prizor na sjeveru Sjedinjenih Američkih Država i Kanade, te predstavlja izvor američkog ponosa. Čuveni Thomas Jefferson je, uzbuđen tvrdnjama u Europi o malim američkim životinjama, poslao napuhani los francuskom prirodoslovcu Georges-Louisu Leclercu, Comte de Buffonu.
Ova samotna životinja preferira hladne klime zbog svoje velike veličine i gustoće krzna. Ime „moose“, koje na Algonkinu znači „jelo iz grančica“, ponovo ukazuje na njihovu impozantnu veličinu. No, zbog svoje visine, izazov im predstavlja branje trave; umjesto toga, oni se hrane lišćem, korom i granama drveća i grmlja.
Familija Jelenova
Losovi pripadaju velikoj porodici životinja poznatoj kao cervidi, koja uključuje i losove, karibou i muntjake, a prisutni su na svim kontinentima osim Australije i Antarktika. Gotovo sve vrste, osim kineskog vodnog jelena, posjeduju (iznenađujuće krznena) rogova, iako je to uglavnom osobina mužjaka.
Ženke irvasa su jedine ženke koje imaju rogove, što je neobična karakteristika koja je evoluirala kako bi im pomogla u zaštiti hrane tijekom rigoroznih zima. Iako jeleni mogu imati reputaciju sramežljivih i bojažljivih životinja, mogu biti iznenađujuće opasni ako se ne postupa s njima pažljivo. Yosemite National Park nedavno je nazvao mule deer jednom od „najopasnijih“ životinja u parku.
Najmanji i Najveći Jeleni
Iako je aljaska los najveći živi primjerak ovih uglavnom vegetarijanskih stvorenja, nije najveća poznata vrsta jelena. Sada već izumrli divovski jelen ili irski los (iako tehnicki nije los) bio je visoki 2 metra (6,5 stopa) od kopita do ramena i imao je rogove širine tri i pol metra (11,5 stopa). Prema fosilnim zapisima, vjeruje se da je taj jelen postojao u Europi između 400.000 i 8.000 godina unazad, što znači da je mogao biti u kontaktu s našim ranim ljudskim precima.
Nasuprot tome, titulu najmanjeg jelena nosi pudu jelen. Ove malene životinje se nalaze u šumama Čilea i Argentine i visoke su samo 73 centimetra (29 inča).
Zaključak
Ukratko, jeleni predstavljaju fascinantnu i raznoliku grupu sisavaca, koja se prilagođava različitim staništima širom svijeta. Bez obzira na to jesu li to impozantni losovi ili minijaturni pudu jeleni, ovi sisavci sigurno će i dalje očaravati svojim karakteristikama i zanimljivostima.