Očaravajuće Čopore Ptice: Najveći Svi Čudesa Prirode
Čopori ptica predstavljaju jedno od najhjepših prirodnih čuda, iako ponekad mogu biti bučni i kaotični. Ovisno o vrstama, neka od ovih zapanjujućih okupljanja leta mogu doseći nevjerojatne razmjere.
Najveći Zabilježeni Čopor Ptica
Jedan od najvećih zabilježenih čopora ptica sastojao se od više od 40 milijuna crvenokrilnih crnih ptica koje su letele iznad Arkansasa u prosincu 1964. Ovaj nevjerojatan prizor primijetio je Arkansas Audubon društvo tijekom božićnog prebrojavanja ptica, i smatra se najvećim jedinstvenim čoporom zabilježenim na eBird-u, online bazi podataka o promatranju ptica koju koriste znanstvenici.
Pored toga, postoji još jedan često citirani izvještaj iz zime 1951-52. koji sugerira da je čopor od 70 milijuna bramblinga prolazio iznad švicarskog grada Thuna. Međutim, moderni istraživači smatraju da je ta evaluacija provedena “sumnjivim metodama.”
Osim toga, nejasno je kako je mjeren izvještaj iz 1964. godine u Arkansasu. Danas se procjene veličine čopora vrše pomoću visok brzinom kamera i računalne analize, alata koji tada nisu bili dostupni ornitolozima.
Bujni Čopori: Crvenovrata Quelea
Govoreći o velikim čoporima ptica, nemoguće je ne spomenuti crvenovratu quelea – pticu koja je poznata kao izuzetno proždrljiva vrsta koja potječe iz subsaharske Afrike. Jedan od najvećih zabilježenih čopora ikad snimljenih sastojala je od crvenovratih quelea koje su se vraćale preko afričke savane, a snimio ih je tim BBC dokumentarca “Planet Earth” s Davidom Attenboroughom 2006. godine.
Attenborough objašnjava da u Africi živi 1.5 milijardi članova ove vrste, što ih čini najzastupljenijom pticom na svijetu. Ipak, nije izvođena procjena broja ptica u ovom posebnom mega-čoporu. Postoji dobar razlog vjerovati da bi mogli imati rekord u veličini čopora. Ovi čopori su toliko veliki da im potrebno do pet sati da prođu iznad nas.
Poznati i kao crvenovrati tkac, ova mala ptica nalik zefe može nositi oznaku “afrički skakavac” ili “najmrženija ptica Afrike” zbog svoje reputacije uništavanja žitarica i brze reprodukcije. “Smanjenje njihove populacije je izuzetno problematično – vrlo su pokretni, imaju male prirodne predatore i brzo se razmnožavaju. Čovjek nije uspio napraviti ozbiljan utjecaj, unatoč arsenalu dostupnih oružja,” izjavio je Clive Elliot, umirovljeni stručnjak za quelea iz UN-ove organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO).
Legenda o Putničkim Golubovima
Jedan neprovjereni izvještaj iz 1866. godine sugerira da je čopor putničkih golubova (poznatih kao divlji golubovi) prošao kroz južni Ontario, mjereći 1.6 kilometara širine i 482 kilometra dužine. Navodno je ponekad bio potrebno 14 sati da čopor prođe jedno mjesto. Ako je to točno, sastavio bi se od otprilike 3.5 milijardi ptica i mogao bi se smatrati najvećim zabilježenim čoporom ikad viđenim. Iako je teško procijeniti istinitost ovog izvještaja s obzirom na njegovu starost i nedostatak čvrstih dokaza, važno je napomenuti jer su putnički golubovi sada izumrli, unatoč nekadašnim ogromnim brojkama populacije.
Pinguini: Kraljevi Kolonija Ptica
Konačno, ako se pitate o pticama koje ne lete, pinguini su nesporni prvaci ogromnih kolonija. Otok Zavodovski, nenastanjeni vulkanski otok u južnom Atlantskom oceanu, dom je više od 1 milijun uzgajališta pinguina s pjasnatim repom, čineći ga najvećom kolonijom pinguina na svijetu. Ipak, ne brinite, pinguini se neće uskoro zateći u čoporima.
Zaključak
Čopori ptica neprestano nas fasciniraju svojom veličinom i ljepotom. Od crvenokrilnih crnih ptica do crvenovratih quelea i pinguina, priroda nas podseća na raznolikost i veličanstvenost avifaune. Njihove nevjerojatne priče nadahnjuju nas da produbimo svoje razumijevanje ovih predivnih stvorenja i njihovih staništa.