Optimalne Pozicije Spavanja: Ključ za Kvalitetan Odmor
Spavanje može biti izuzetno teško u ovim stresnim vremenima. Kada konačno uhvatite malo sna, važno je osigurati da to bude što kvalitetnije. Mnogi se oslanjaju na trikove poput izbjegavanja plave svjetlosti, čitanja ili brojanja ovaca kao alate za lakše uspavljivanje. No, položaj u kojem spavamo ima ključan utjecaj na kvalitetu našeg sna i naše zdravlje.
Uloga Jastuka u Poboljšanju Kvalitete Sna
Jastuci mogu poboljšati vašu poziciju spavanja boljim usklađivanjem vrata i leđa, olakšavajući napetosti na kralježnici. Ponekad, samo promjena strane na kojoj spavate može donijeti zdravstvene koristi.
Koja Strana je Bolja za Spavanje: Lijeva ili Desna?
Većina ljudi ima želudac smješten na lijevoj strani trbuha. Kada spavate na lijevoj strani, sadržaj želuca je vjerojatnije da će ostati na mjestu zahvaljujući gravitaciji. Kada se prevrnete na desnu stranu, uzdignuta pozicija želuca može povećati rizik od refluksa kiseline, iako ovo ne mora biti slučaj za svakoga. Refluks kiseline događa se kada sadržaj želuca prolazi natrag kroz jednjak, uzrokujući peckanje i nelagodu, a u težim slučajevima može dovesti do stvaranja čireva.
Kako biste smanjili rizik od refluksa, preporučuje se omogućiti vašem tijelu vrijeme za probavu obroka prije nego legnete. Međutim, ako ste navikli spavati na desnoj strani, možda bi prelazak na lijevu stranu mogao donijeti značajnu olakšanje.
Utjecaj Spavanja na Desnoj Strani
Dok se lijeva strana čini boljim izborom za osobe s određenim gastrointestinalnim problemima, spavanje na desnoj strani povezano je s lakšim disanjem za osobe koje pate od apnea. Istraživanje iz 2011. godine pokazalo je da je pozicija spavanja značajno utjecala na učestalost apneičnih događaja. “Utvrđeno je da je položaj spavanja značajno utjecao na učestalost opstruktivnih respiratornih događaja kod pacijenata s umjerenim i teškim oboljenjem”, zaključili su autori studije.
Spavanje s Licem Na Dolje
Iako su stavovi o lijevoj i desnoj strani kontradiktorni ovisno o vašim zdravstvenim problemima, spavanje s licem na dolje (prone) donosi jasnije posljedice. Ova pozicija uzrokuje značajno povećanje intraokularnog tlaka, što može dovesti do glaukom i drugih problema sa vidom. Također, spavanje u ovom položaju povećava rizik od stvaranja bora na koži, poznatih kao “sanjarske bore”, koje nastaju zbog pritiska jastuka.
Zaključak: Pronađite Svoju Idealnu Poziciju za Spavanje
Naše tijelo se tijekom noći prosječno prevrće 20 puta, a duže zadržavanje u jednom položaju može negativno utjecati na kožu. Spavanje na leđima može biti najbolji način za izbjegavanje bora, ali može dovesti do poteškoća s disanjem, uključujući hrkanje i apneju. S obzirom na sve ove čimbenike, nije iznenađujuće što zaspati ponekad može biti izazovno.
Ako imate problema s boli, disanjem ili probavom, najbolje je konzultirati se s vašim zdravstvenim stručnjakom. U međuvremenu, pobrinite se da imate dobru postavku za spavanje i povremeno mijenjajte pozicije tijekom noći kako biste poboljšali kvalitetu sna.