Koja je priča s goveđim sebumom?

Porast Goveđeg Talloa: Što se krije iza ovog tradicionalnog sastojka?

Primijetili ste li da se goveđi tallow sve više spominje u posljednje vrijeme? Ova životinjska mast korištena je u kuhanju i drugim svrhama stoljećima, ali trenutno doživljava pravi povratak. Ovo nas natjera na razmišljanje – što stoji iza ovog trenda?

Što je Goveđi Tallow?

Goveđi tallow je vrsta obrađene životinjske masti dobivene uglavnom od krava. Ova mast se izdvaja iz suet-a, tvrde masnoće koje okružuju slabine i bubreg. Za čitatelje iz Ujedinjenog Kraljevstva, suet je poznata kuhinjska namirnica, dok se ovdje, s druge strane, često koristi pojam „goveđa mast“, koji je općenitiji naziv za mast dobivenu iz bilo kojeg dijela životinje, dok je tallow specifičan. Na sobnoj temperaturi, goveđi tallow je bijela čvrsta tvar, slična masti. U kuhanju se najčešće koristi za pečenje i prženje.

Povijest i Moderno Korisćenje

Tallow je bio prvi materijal korišten za izradu svijeća, još u doba Rimljana, a koristio se široko stoljećima prije nego što je pčelinji vosak postao popularna alternativa. Danas, tallow je pronašao svoje mjesto u stranicama beauty magazina kao hidratantna krema – iako, kako je jedan novinar Vogue-a otkrio, ne funkcionira za svakoga.

Usprkos njegovoj staroj reputaciji, tallow danas ponovo postaje popularan. Tijekom sredine 20. stoljeća, njegova popularnost opala je zbog kampanje za nisku masnoću, što je mlađe generacije natjeralo da ga izbjegavaju. No, sada kada imamo bolje razumijevanje o uravnoteženoj prehrani, više nije preporučljivo izbjegavati sve zasićene masti.

Povratak Goveđeg Talloa u Ishranu

Goveđi tallow postao je neočekivana zvijezda kampanje američkog državnog tajnika zdravstva Roberta F. Kennedyja Jr. za „ponovno učiniti Ameriku zdravom“. U objavi na Instagramu prošlog listopada, Kennedy je istaknuo da je brza hrana u SAD-u nekada bila zdravija dok su se jela pržila u goveđem tallow-u, a da je prelazak na alternativna ulja, potaknut zabrinutostima oko zasićenih masti i srčanih bolesti, negativno utjecao na zdravlje nacije.

Razumijevanje masti: Goveđi Tallow vs. Ulja iz Sjemena

Mnogi od novog interesa za goveđi tallow oslanjaju se na neutemeljene strahove da populacija biva „otrovana“ uljima iz sjemena. Uključenost sjemenskih ulja, poput ulja kanole i suncokreta, u mnogo su nezasićene alternative tradicionalnim zasićenim mastima poput maslaca i goveđeg tallow-a. No, zašto neka ulja iz sjemena imaju lošu reputaciju među ljubiteljima wellnessa na TikToku?

  • Preporučena ravnoteža između omega-3 i omega-6 masnih kiselina je još uvijek predmet aktivnog istraživanja.
  • Nisu sve zasićene masti štetne; stearinska kiselina iz tallow-a ne podiže razinu kolesterola poput drugih zasićenih masti.
  • Znanstvenici se slažu da bi važno bilo jesti manje zasićenih, a više nezasićenih masti.

Zaključna Razmišljanja

Iako ne postoje čvrsti dokazi koji bi potkrijepili negativnu percepciju ulja iz sjemena, važno je razumjeti da razna istraživanja sugeriraju da umjetno povećanje konzumacije ultra-procesirane hrane predstavlja veći problem. Goveđi tallow se može smatrati korisnim izvorom vitamina, ali stručnjaci se slažu da bi njegova konzumacija trebala biti umjerena u usporedbi s nezasićenim mastima.

U konačnici, uravnotežena prehrana je ključ. Pitanje postavljanja goveđeg tallow-a i sjemenskih ulja u suprotnost je kompleksno i zahtijeva pažljivu analizu, a online strahovi često ne temelje na čvrstoj znanstvenoj podlozi.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Appleovi AirPods Max s USB-C dobit će zvuk bez gubitaka u travnju, ali ćete morati koristiti žični priključak.

Next Post

Ugovori IT vlade SAD-a bit će centralizirani u novoj Trumpovoj naredbi

Related Posts