Koja je bila najveća životinja koja je ikada hodala Zemljom?

Otkrijte tajne najvećeg kopnenog kralješnjaka: Patagotitan mayorum

Naša planeta dom je nevjerojatnim stvorenjima. Među njima, plavi kit se ističe kao najveća životinja koja ikada živjela. Ovaj golem morski sisavac može dosegnuti čak 33,5 metara dužine i težiti više od 150.000 kilograma. Međutim, kada govorimo o životinjama koje žive na kopnu, naše današnje “divove” nadmašuju daleko veći stvorovi koji su nekada lutali Zemljom.

Najveća kopnena životinja u povijesti

Do danas, titulu najveće kopnene životinje ikada drži Patagotitan mayorum, dinosaur koji je dosezao duljinu od 37 metara. Njegova težina procijenjena je na 70 tona, što je ekvivalentno deset afričkih slonova, najteže kopnene vrste danas. Iako je dulji od plavog kita, Patagotitan je značajno lakši i ne može se natjecati u masi s ovim morskim divom.

Preporođeni div iz Patagonije

Patagotitan mayorum bio je predstavnik sauropoda, podgrupe dinosaura poznatih po svojim nevjerojatno dugim vratu i repu, kao i četirima nogama nalik debelima koje su im omogućile da se čvrsto drže na tlu kao stupovi. Ova nevjerojatna bića su obitavali u regiji Patagonije, koja se nalazi u današnjoj južnoj Argentini. Nije slučajno što je ovo područje prethodno bilo dom Argentinosaurusa, koji se nekoć smatrao najvećim dinosaurima sve do otkrića Patagotitana.

Kontroverze oko veličine

Neki znanstvenici smatraju da je Argentinosaurus veći od Patagotitana, stoga tvrde da bi trebao zadržati titulu najveće kopnene životinje. Međutim, treba napomenuti da su procjene veličine, po svojoj prirodi, samo procjene. Potpuni primjerci nikada nisu pronađeni, a njihova veličina temelji se na fragmentima, ostavljajući prostor za pogreške.

Izvanredna otkrića u Patagoniji

Šest fosila ove goleme vrste otkriveno je u Patagoniji i korišteno je za prvu opisivanje vrste 2017. godine, što je oduševilo znanstvenike i javnost. Sedimenti oko ostataka sugeriraju da su ovi dinosauri živjeli prije otprilike 100 milijuna godina tijekom Kreda.

Život Patagotitana mayoruma

Na temelju njihovih oblika i stasa, razumno je pretpostaviti da je Patagotitan mayorum bio biljojed koji je koristio svoj dugi vrat za ishranu visokih stabala. Njihova masa i sporost sugeriraju da ovaj dinosaur nije bio zastrašujući predator, već “blagi div”. Kako je rekao Diego Pol, paleontolog iz Egidio Feruglio Paleontološkog muzeja u Argentini, “ne mislim da su bili zastrašujući. Vjerojatno su bili ogromne spore životinje.”

Izazovi i prednosti gigantske veličine

Biti ove veličine donosi svoje prednosti. Teško je zamisliti da bi neki predator mogao napasti potpuno odraslog sauropoda. Štoviše, zaštita od predatora vjerojatno je bila jedan od glavnih pritisaka selekcije koji su omogućili Patagotitanu mayorumu da dostigne ovu veličinu.

Mogućnost novih otkrića

Iako Patagotitan mayorum drži titulu najveće kopnene životinje, mogućnost da se otkrije veća vrsta nikad se ne može u potpunosti isključiti. Istraživanja u Južnoj Americi su još uvijek u ranoj fazi, a u usporedbi s opsežnim istraživanjima dinosaura u Sjevernoj hemisferi koja traju još od 19. stoljeća, postoji nada da će se u budućnosti naći još veći titanosauri.

Zaključak

Divlji svijet dinosaura uvijek nas iznova fascinira. Patagotitan mayorum, kao najveći kopneni kralježnjak, predstavlja nevjerojatan primjer evolucijske prošlosti naše planete. S novim znanstvenim otkrićima, možda ćemo saznati još više o ovim fascinantnim stvorenjima koja su hodala Zemljom prije milijuna godina.

Total
0
Shares
Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Previous Post

Bill Gates predviđa da bi umjetna inteligencija mogla dovesti do radnog tjedna od dva dana do 2035. – Što mislite?

Next Post

Microsoft postaje oprezniji u vezi s ulaganjima dok omogućuje OpenAI-u kupnju podataka u vrijednosti od 12 milijardi dolara od CoreWeavea

Related Posts